W wielu dziedzinach i gałęziach przemysłu następujący z dnia na dzień w coraz większym stopniu postęp technologiczny nie przekłada się bezpośrednio na powstawanie niewykorzystywanych wcześniej na masową skalę rozwiązań technicznych w postaci gotowych urządzeń i maszyn.
W wielu przypadkach dochodzi jedynie do optymalizacji i unowocześniania rozwiązań stosowanych od wielu lat, które z powodzeniem spełniały swoje funkcje. Wtedy też podstawowe zadanie konstruktorów związane jest z zapewnieniem coraz to wyższej sprawności pracy, wykorzystaniem do procesu produkcyjnego materiałów i surowców odznaczających się lepszymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, a także ograniczeniem emisji do środowiska szkodliwych substancji oraz ciepła, co bezpośrednio wpływa na jakość otaczających nas formacji roślinnych. Opisywane zjawisko dotyczy także kotłów wodnych i parowych, które – choć wciąż bazują na wykorzystywanych od lat podstawowych mechanizmach – wraz z upływem czasu ulegają ulepszeniom i poprawkom, dzięki którym po dziś dzień z powodzeniem wykorzystywane są w wielu przemysłach i branżach.
Kotły wodne, niezależnie od ich rodzaju oraz szczegółowych rozwiązań technicznych, wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wytworzenia energii cieplnej w postaci podgrzanej wody. Znajdują one zastosowanie na cele grzewcze, służąc ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, warsztatów, zakładów produkcyjnych, gospodarstw wiejskich, a także innego rodzaju budynków przemysłowych i gospodarczych, które korzystają z energii cieplnej bądź to do ogrzewania pomieszczeń, bądź też do dalej idących procesów produkcyjnych. Podstawowe zastosowanie kotłów wodnych nadal związane jest z wykorzystaniem ich na cele produkcyjne i wytwórcze – w tym w szczególności w przemyśle energetycznym, gospodarce elektrociepłowniczej oraz we wszystkich tych miejscach, gdzie zachodzi potrzeba dostarczenia dużej ilości energii cieplnej w postaci podgrzanej wody. Coraz częściej jednak kotły wodne wykorzystywane są także przez indywidualnych odbiorców, którzy wyposażają w nie posiadane domostwa w celu uzyskania ergonomicznych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań grzewczych, pozwalających na ogrzanie posiadanych obiektów budowlanych. Sięgają po nie także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, których zadania obejmują także zapewnienie dostępu mieszkań wchodzących w skład ich zasobu do centralnego ogrzewania.
Szeroka gama kotłów wodnych oferowanych przez wielu producentów i dystrybutorów na terenie kraju i Europy pozwala każdemu wybrać urządzenie, które w znacznym stopniu odpowiadać będzie jego potrzebom i oczekiwaniom. Zdecydowana większość kotłów wodnych wykonana jest obecnie z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują długoletnie działanie oraz minimalizują możliwość wystąpienia awarii. Współcześnie oferowane urządzenia cechują się też niską emisją szkodliwych substancji do środowiska, co czyni zadość nawet najbardziej restrykcyjnym wymogom i nakazom, jakie przewidziane są w aktach prawnych o randze ustawowej i wykonawczej.