Lubelskie: blisko 7000 mieszkańców regionu zmarło na COVID-19 od początku pandemii

Od początku pandemii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło blisko 7 tys. mieszkańców regionu; woj. lubelskie w sposób najcięższy przechodziło czwartą falę – podał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

„Gdybyśmy liczyli liczbę zgonów od samego początku pandemii przeliczając je na 1000 mieszkańców, bo to daje obraz skali zjawiska, to najwięcej zgonów covidowych w Polsce było w województwie lubelskim” – powiedział podczas czwartkowej konferencji wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Powołał się na statystyki Ministerstwa Zdrowia, według których w czwartek w woj. lubelskim stwierdzono 1528 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 17 zgonów z powodu COVID-19.

Wojewoda dodał, że biorąc pod uwagę statystyki z 13 lutego br. wskaźnik zgonów na 1000 mieszkańców w regionie wynosi 3,44. Wynik powyżej trzech ma w Polsce sześć województw: woj. kujawsko-pomorskie (3,2), opolskie (3,18), podkarpackie (3,13), świętokrzyskie (3,03) i łódzkie (3,02).

Zdaniem wojewody, wysokie miejsce Lubelszczyzny w statystyce zgonów to efekt czwartej fali pandemii i małej liczby szczepień.

„Gdybyśmy patrzyli na tę statystykę jeszcze miesiąc temu, to dystans między nami i pozostałymi województwami był jeszcze większy. On w tej chwili się zmniejsza z tego powodu, że woj. lubelskie w sposób najcięższy przechodziło czwartą falę” – wyjaśnił Sprawka.

„Niewątpliwie jest to związane również z profilaktyką w postaci szczepień” – powiedział wojewoda. Dodał, że wśród wymienionych województw z największym wskaźnikiem zgonów są regiony, w których szczepi się najmniej osób.

Jak podał Sprawka, od początku pandemii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło blisko 7 tys. mieszkańców regionu.

Jako pozytyw wskazał utrzymującą się od wielu dni tendencję spadkową zakażeń w woj. lubelskim i w całej Polsce. Zwrócił uwagę na trudność w prognozowania skali pandemii w związku z popularnością sprzedawanych w aptekach testów na koronawirusa i uruchamianiem „domowych laboratoriów”.

„Nigdy nie ma pewności, że wynik tego badania trafi do centralnej bazy i znajdzie odzwierciedlenie w statystyce zakażeń” – przyznał Sprawka.

Wojewoda poinformował, że Lubelszczyzna jest na szóstym miejscu w kraju pod względem dynamiki spadku zakażeń, a dzisiejszy spadek, w porównaniu do poprzedniego czwartku, wyniósł 25,68.

„Od kilku dni obserwujemy spadki liczby osób hospitalizowanych w naszym województwie” – zauważył Sprawka. We wtorek liczba hospitalizowanych zmniejszyła się o 35 pacjentów, w środę – 6, w czwartek – 35. „Liczby dają podstawy do optymizmu, że piąta fala powoli gaśnie” – dodał.

Jak podał wojewoda, lubelskie szpitale mają do dyspozycji 1601 łóżek, w tym 162 respiratorowych dla pacjentów z COVID-19, z czego zajęte są 1203 łóżka, w tym 65 respiratorowych.

„Zmniejszyliśmy liczbę łóżek respiratorowych, bo one są potrzebne także do zabezpieczenia pacjentów, szczególnie po zabiegach, niezakażonych” – wyjaśnił Sprawka.

„Niestety, zmiany na łóżkach respiratorowych wielokrotnie związane są ze zgonami” – zastrzegł.

Odpowiadając na pytania dziennikarza o zapowiedź odmrażania łóżek covidowych w całej Polsce wojewoda odpowiedział, że rozpoczęcie procesu odmrażania wstępnie planowane jest na 1 marca i będzie dotyczyło 290 łóżek (w tym 28 respiratorowych) w regionie.

„W informacji dla Ministerstwa Zdrowia zaznaczyliśmy, że widoczny proces odmrażania rozpoczniemy w momencie, kiedy bufor, czyli różnica między liczbą dostępnych i zajętych miejsc, będzie widoczna w wyniku spadku liczby osób hospitalizowanych” – wyjaśnił Sprawka.

Dodał, że gdyby w najbliższych dniach w szpitalach szybko ubywało pacjentów z koronawirusem, to wtedy „odpowiednio przyspieszymy ten proces”.

Zapytany przez dziennikarzy o spodziewany koniec działalności szpitala tymczasowego w Lublinie odpowiedział, że uzależnione jest to od rozwoju pandemii i sytuacji na Ukrainie.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 29 229 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 3106 powtórnych. Zmarło 316 osób z COVID-19.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mir/

Komentarze
Ładowanie...