Szefernaker: mamy gotowe scenariusze na dość dużą grupę uchodźców z Ukrainy

Mamy gotowe scenariusze na dość dużą grupę ewentualnych uchodźców z Ukrainy; główne zaangażowane województwa to podkarpackie i lubelskie; tam w razie potrzeby powstaną punkty recepcyjne – przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak dodał, powołano też specjalny zespół międzyresortowy.

Szefernaker o przygotowaniach rządu na ewentualnie napływających z terytorium Ukrainy uchodźców w obliczu rosyjskiej agresji mówił na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak wyjaśnił, od paru tygodni w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzone są prace w oparciu o plany zarządzania kryzysowego.

„Przygotowaliśmy taki plan szczegółowy w sytuacji potrzeby przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób napływających z terytorium Ukrainy. Ten plan został przygotowany w oparciu o współpracę wojewodów z wieloma instytucjami” – powiedział. Jak dodał, w odprawach brała udział Straż Graniczna, Urząd do Spraw Cudzoziemców i inne instytucje podległe MSWiA.

Szefernaker poinformował, że od paru dni funkcjonuje też zespół międzyresortowy do spraw przyjęcia uchodźców z Ukrainy. „W skład zespołu zgodnie z zarządzeniem pana premiera wchodzi Ministerstwo Obrony Narodowej, ministrowie właściwi do spraw pracy, spraw zagranicznych, zdrowia oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce” – zaznaczył.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił też, dlaczego nie wszystkie samorządy zostały na tym etapie zaangażowane w procedury przygotowań. Jak zaznaczył, zależy to od specyfiki województw.

„Przede wszystkim główne województwa zaangażowane w te procedury to woj. lubelskie i woj. podkarpackie, ze względu na to że graniczą z Ukrainą. Tam mamy przejścia graniczne, to tam właśnie przecież będziemy tworzyć miejsca recepcyjne, punkty recepcyjne w sytuacji, gdybyśmy musieli przyjąć dużą grupę osób z Ukrainy” – powiedział Szefernaker.

Wojewodowie, jak dodał, przygotowywali się na różne scenariusze. „W tych pierwszych scenariuszach, w naszym przekonaniu, nie wszędzie była potrzeba, aby angażować samorządy. Specyfika danego województwa jest różna. W części województw są silne ośrodki akademickie, gdzie mamy dużą bazę łóżek. Są też takie województwa, gdzie są ośrodki podległe Urzędowi do Spraw Cudzoziemców” – powiedział.

„Na tym etapie mamy pewną pulę przygotowaną i scenariusze na dosyć dużą grupę ewentualnych uchodźców” – podsumował Szefernaker. Wiceminister zapewnił, że jeżeli doszłoby do konfliktu na taką skalę, która wymuszałaby na Polsce przyjęcie bardzo dużej grupy uchodźców, rząd będzie rozmawiał i konsultował się z samorządami.

Mówiąc o działaniach, o które resort prosiłby wszystkie samorządy już dziś, Szefernaker przypomniał o obowiązującym od poniedziałku trzecim stopniu alarmowym dotyczącym zagrożeń w cyberprzestrzeni, CHARLIE-CRP. Jak wyjaśnił, za pośrednictwem wojewodów przekazał samorządowcom pismo w tej sprawie.

„Przekazałem państwu informacje na temat sposobów postępowania i przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie i minimalizacje wpływu i skutków ewentualnych ataków w cyberprzestrzeni na funkcjonowanie administracji publicznej” – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że w administracji samorządowej jest wiele różnych instytucji, w których bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest niezwykle ważne.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ lena/

Komentarze
Ładowanie...