Wojewoda podlaski: napływ uchodźców z Ukrainy może być duży, będziemy pomagać

Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy może być duży, jest organizowana pomoc dla nich – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który w piątek w formie wideokonferencji rozmawiał o tej pomocy ze wszystkimi lokalnymi samorządami z regionu.

„Rozmawialiśmy o tej sytuacji, która bardzo nas niepokoi. Przy południowo-wschodniej granicy naszego kraju toczy się wojna (…) Wytyczne i przygotowania biegną w wielu kierunkach, natomiast wszyscy mamy taką opinię, że ten napływ uchodźców z terenu Ukrainy może być duży, stąd też chcemy pomagać mieszkańcom Ukrainy, którzy w tej chwili mieszkają albo uciekają już z terenów objętych agresją rosyjską” – powiedział wojewoda.

Bohdan Paszkowski poinformował, że od jakiegoś czasu były przygotowywane miejsca, w których można zakwaterować uchodźców w całej Polsce. Mówił, że także w Podlaskiem jest przygotowanych „wiele miejsc” np. w hotelach, pensjonatach, aby weprzeć uchodźców. Nie podał konkretnych liczb, ale określił – że liczba tych miejsc jest „znaczna”.

„Na razie ten ruch jest umiarkowany, ale oczywiście sytuacja jest bardzo zmienna i stąd też musimy być przygotowani. Jest opracowany pewien system wzajemnej komunikacji, wzajemnego transportu z terenu województw, gdzie mamy granicę z Ukrainą i dyslokacje są opracowane i miejsca są przygotowane” – powiedział wojewoda Paszkowski.

Wskazał, że poprosił w piątek samorządy, aby część miejsc dla uchodźców z Ukrainy była zapewniona bardzo szybko. „W tej chwili mamy zgłoszonych pewną liczbę obiektów, które w zasadzie – można powiedzieć – w razie konieczności – są już przygotowane i możemy tam przyjmować osoby z Ukrainy potrzebujące pomocy. Natomiast w razie potrzeby ten system może być i powinien być rozwijany” – powiedział wojewoda. Potrzebujący mają tam mieć zapewnione zakwaterowanie i posiłki. Mają też dostać inną pomoc – także od organizacji pozarządowych – związaną z pobytem w Polsce, szukaniem pracy.

„Ma to być w założeniu taka kompleksowa pomoc, nie tylko ograniczająca się do kwestii podstawowych, bytowych” – dodał wojewoda podlaski.

Bohdan Paszkowski poinformował także, że do urzędu wojewódzkiego dzwonią obywatele Ukrainy przebywający w Polsce i pytają o możliwość przyjazdu do Polski ich rodzin i zalegalizowanie pobytu w Polsce. Zapewniał, że będą szeroko zamieszczane informacje na ten temat. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ lena/

Komentarze
Ładowanie...