Wojewoda śląski: jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców

Jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców – zadeklarował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak podkreślił, zasoby związane z przyjmowaniem, m.in. na terenie woj. śląskiego, potrzebujących Ukraińców będą zwiększane w zależności od potrzeb, aby każdy uzyskał pomoc.

Na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami wojewoda nawiązał do trwających od kilku tygodni, koordynowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji, prac w zakresie przygotowania stosownej bazy zabezpieczenia obywateli Ukrainy, którzy potrzebowaliby wsparcia i pomocy z uwagi na ew. wybuch wojny.

„Teraz ta wojna wybuchła. Czyniliśmy starania i dziś jesteśmy przygotowani do tego, aby otoczyć stosowną opieką obywateli Ukrainy w każdym regionie w Polsce, we współpracy z samorządami” – zapewnił Wieczorek.

Zaznaczył, że zapewniona obecnie liczba miejsc jest wystarczająca w odniesieniu do napływu uchodźców z Ukrainy do woj. podkarpackiego czy lubelskiego. „Jeżeli ten napływ będzie większy, będziemy automatycznie ten zasób zwiększać, aby każdy, kto pomocy będzie potrzebował, tę pomoc uzyskał” – zadeklarował.

Wojewoda zastrzegł, że nie chce obecnie podawać precyzyjnej liczby zapewnianych miejsc, ponieważ jest ona płynna. „Koordynacja jest na bardzo dobrym poziomie, głównie między wojewodą podkarpacką, wojewodą lubelskim i poszczególnymi wojewodami, przy pełnym nadzorze ministra spraw wewnętrznych i administracji” – powiedział.

„Wymieniamy się informacjami i jeżeli jest potrzebne wsparcie do relokacji z któregoś województwa, my go udzielamy, we współpracy z samorządami, na terenie których zakwaterowanie takich osób miałoby mieć miejsce” – uściślił dodając, że miejsca zakwaterowania wskazywane przez samorządy są bardzo różne.

„W zależności od tego, jaka liczba osób miałaby do nas przyjechać, na taką liczbę jesteśmy gotowi. Zależy nam na tym, aby te miejsca zapewniały komfortowy i humanitarny pobyt” – stwierdził Wieczorek.

Dodał, że trwają bieżące konsultacje z samorządami nt. wszelkich ewentualności dotyczących wsparcia dla obywateli Ukrainy, zarówno bezpośrednio udzielanego przez samorządy, jak i koordynacji, współpracy między rządem i samorządem, a także zapewnienia bezpieczeństwa medycznego, sanitarnego i socjalnego.

Przekazał też, że nieznacznie zwiększyła się liczba Ukraińców zwracających się w różnych sprawach do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, co wymagało przeorganizowania pracy urzędu, aby wyjść naprzeciw potrzebom zarówno obywateli Polski, jak i innych państw, nie tylko Ukrainy.

„Najważniejsze jest dla nas, aby jak najpłynniej przebiegała współpraca z wojewodami z regionów przygranicznych, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie bardzo profesjonalnie tej pomocy udzielić” – skonkludował Wieczorek.

Rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska podkreśliła, że wszelkie instrukcje dla uchodźców, co powinni zrobić po wjeździe do Polski, znajdują się m.in. na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a odnośniki i podstawowe informacje są też w mediach społecznościowych urzędu. Dla obywateli Ukrainy działa infolinia 32 606 32 32. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ jann/

Komentarze
Ładowanie...