Do Iwano-Frankowska wyruszyła karetka przekazana przez Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu

Do Iwano-Frankowska wyjechał w piątek nad ranem ambulans przekazany przez Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu. To pierwsza z dolnośląskich karetek, które w najbliższym czasie trafią do szpitali w Ukrainie.

Karetka należąca do Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu wyposażona m.in. w nosze wielofunkcyjne w piątek nad ranem wyruszyła w kierunku przejścia granicznego w Krościenku – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Po drodze włączy się w konwój pięciu karetek z Sosnowca, Kielc, Katowic i wspólnie pojadą na Ukrainę.

Ambulans to w pełni sprawny mercedes Sprinter. Może być skutecznie wykorzystywany do niesienia pomocy. Dodatkowo na jego pokład zapakowano inne potrzebne artykuły medyczne: maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

„Jako Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu odpowiedzieliśmy na prośbę Ministerstwa Zdrowia i dołożyliśmy starań, żeby sprawnie przeprowadzić procedurę przekazania ambulansu, jako pomoc medyczną dla ofiar wojny” – powiedział Ryszard Kułak, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.

Wałbrzyskie pogotowie przyłączyło się tym samym do działań koordynowanych przez Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego w ramach, których do Ukrainy trafi kilkanaście karetek z różnych regionów Polski.

„Pomagamy Ukrainie na wszystkie możliwe sposoby. Przekazaliśmy 1,5 miliona złotych na zakup sprzętu medycznego dla ukraińskich szpitali, zorganizowaliśmy szybki, sprawny i bezpieczny transport kolejowy obywateli Ukrainy z granicy polsko-ukraińskiej na Dolny Śląsk. W najbliższych dniach będziemy też wysyłać kolejne karetki” – zapowiedział marszałek województwa Cezary Przybylski. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ ok/

Komentarze
Ładowanie...