Lubelskie: cztery osoby zatrzymane za nawoływanie do nienawiści wobec uchodźców

Policja zatrzymała czterech mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców – poinformowała w piątek lubelska policja.

Kom. Anna Kamola z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie podała, że w ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiały się niepokojące informacje dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu, a szczególnie terenów przygranicznych.

„Na portalach społecznościowych publikowano posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal” – poinformowała policjantka.

Podała przykład członków grup pseudokibiców, którzy apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”.

„Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej. W ten sposób doszło nie tylko do powielania fake newsów wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim przestępstwa nawoływania do nienawiści” – wyjaśniła kom. Kamola.

Poinformowała, że wpisy zamieszczane w internecie monitorowali funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie, którzy dane czterech osób nawołujących do nienawiści wobec uchodźców przekazali policjantom z czterech powiatów.

W czwartek policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica. Zostały mu postawione zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści do osób pochodzących z Bliskiego Wschodu na jednym z portali społecznościowych. O zastosowaniu środków zapobiegawczych ma zadecydować prokurator.

Podobne zarzuty usłyszał również 35-letni mieszkaniec gminy Mełgiew. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru policji.

Kom. Anna Kamola poinformowała, że trwają czynności procesowe wobec 30-letniego mieszkańca gminy Tyszowce i 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, którzy za pośrednictwem internetu mieli propagować mowę nienawiści lub nawoływać do nienawiści wobec uchodźców.

„Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części kobiety z dziećmi” – poinformowała kom. Kamola.

Wyjaśniła, że wśród uchodźców mogą pojawiać się mężczyźni, głównie obcokrajowcy, którzy są studentami na ukraińskich uniwersytetach.

„Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów” – dodała policjantka.

Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

Komentarze
Ładowanie...