Mer Drohobycza: dziękujemy Polsce i Polakom, wspólnie pokonamy Putina

Dziękujemy Polsce i Polakom, jesteście prawdziwymi przyjaciółmi. Wspólnie pokonamy Putina – powiedział PAP Andriej Kowcz, zastępca mera Drohobycza, który na przejściu granicznym w Korczowej odbierał w pełni wyposażoną karetkę ratowniczą, dar z niewielkiego Orzechowa w Wielkopolsce.

„Ta karetka będzie ratować życie żołnierzy i cywili tam, gdzie trwają działania wojenne. Zbierać rannych i przywozić ich do naszego miasta na leczenie” – powiedział zastępca mera Drohobycza Andriej Kowcz. Zadeklarował, że sam w weekend ruszy ambulansem do Kijowa, tam gdzie toczą się walki.

Kowcz mówił o tym, że wyzwania stojące przed miejskimi władzami na Ukrainie są teraz diametralnie inne niż w czasie pokoju.

„Zamknięto szkoły, nie działają inne instytucje, wszystko podporządkowane jest wojnie. Wszyscy, całe miasto pracuje, by zwyciężyć. Nikt nie myśli o niczym innym niż o naszej ojczyźnie, Ukrainie” – podkreślił.

Dodał, że w mieście jest teraz około tysiąca uchodźców, ale większość z nich jedzie dalej, w głąb Europy. W Drohobyczu dwa, trzy razy dziennie są naloty. „Na szczęście system ostrzegania działa skutecznie” – powiedział.

Kowcz podziękował Polsce i Polakom, powiedział, że wspólnie pokonamy Putina. „Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi. Przyjmijcie moje wielkie szczere dziękuje” – powtórzył kilkukrotnie.

Karetkę w darze dla Drohobycza od Orzechowa przywieźli tamtejsi lekarze: dr Agata Ornowska i dr Bartosz Śmidowicz.

„Ostatnio służyła nam jako punkt szczepień, ale to w pełni wyposażona karetka ratunkowa. Ma sprawny, świeżo po przeglądzie respirator i wszelki inny potrzebny sprzęt” – powiedział dr Śmidowicz. Dodał, że auto zostało po sufit wypakowane lekami i środkami opatrunkowymi.

Jak podkreślił Andriej Kowcz, wciąż potrzebne jest wsparcie dla Drohobycza.

„Przede wszystkim środki medyczne, jedzenie o długim terminie przydatności i agregaty dieslowe lub benzynowe”- powiedział PAP zastępca mera Drohobycza. Ukraina potrzebuje też – tak trudnych do zdobycia – kamizelek kuloodpornych, hełmów, noktowizorów, wszelkiego sprzętu potrzebnego w warunkach bojowych.

Andriej Kowcz jest wnukiem greckokatolickiego duchownego, Emiliana Kowcza, bohatera walk o niepodległą Ukrainę zamordowanego na Majdanku, którego Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

Komentarze
Ładowanie...