Wiceprezydent USA w Warszawie: deklaracja pomocy humanitarnej, dostawa Patriotów i gwarancje bezpieczeństwa

USA przekażą 50 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców – zadeklarowała w czwartek wiceprezydent USA Kamala Harris. Zapewniła, że USA są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO i poinformowała o dostarczeniu do Polski dwóch baterii Patriot.

W czwartek odbyła konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydent USA Kamali Harris. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa.

Wiceprezydent Kamala Harris przekazała, że:

– do Polski zostały dostarczone dwie baterie Patriot. „Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym momencie, w tym czasie” – oświadczyła wiceprezydent.

– Stany Zjednoczone przekażą dodatkowo 50 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców zmagających się z rosyjska agresją.

– w Departamencie Sprawiedliwości USA została powołana grupa śledcza, która podejmie kroki dotyczące przestępczych działań rosyjskich instytucji i Rosjan.

– zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne; atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Zadeklarowała, że Stany Zjednoczone są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO.

– świat obserwuje Polskę i przywódców Polski; dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że:

– trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji, nie możemy tolerować takich działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa.

– poprosił wiceprezydent USA, aby w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone; „Chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej” – dodał.

– poprosił wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski, czy cen surowców.

– wraz z całym wolnym i uczciwym światem Polska stoi po stronie Ukrainy.

– Stany Zjednoczone są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji; te sankcje działają

– zespół prokuratorów z Trybunału Karnego w Hadze jest w Polsce; świadkowie zbrodni w Ukrainie są w naszym kraju, mamy dowody, m.in. nagrania.

– wobec zgłaszanych przez stronę ukraińską próśb o samoloty „zachowaliśmy się jako wiarygodny członek NATO; postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu. Chcemy, żeby Sojusz podjął decyzję wspólnie.”(PAP)

szz/

Komentarze
Ładowanie...