Wieczorem rusza bezpłatny wirtualny kurs języka ukraińskiego dla nauczycieli

W piątek o godz. 19 w mediach społecznościowych Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska rozpocznie się bezpłatny kurs języka ukraińskiego dla nauczycieli. Dla nauczycieli opracowano już słownik podstawowych zwrotów w tym języku.

„Zainteresowanie jest ogromne, podstaw języka ukraińskiego chcą się uczyć nauczyciele z całej Polski i niezmiernie nas to cieszy. Nauczyciele nie są do tej nauki przymuszani, z własnej woli i potrzeby serca chcą się przygotować do pracy z uczniami z Ukrainy, co bardzo nas cieszy” – powiedziała PAP koordynator szkoleń w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Ostródzie Ewa Siedlińska.

Kurs ukraińskiego dla nauczycieli będzie bezpłatny i udostępniony m.in. w kanale youtube Ośrodka, dlatego może z niego skorzystać wiele osób. Początek w piątek o godz. 19. Osoba, która poprowadzi kurs przygotowała też podstawowy słownik dla nauczycieli, w którym są informacje o ukraińskim alfabecie, fonetyce, zawarto w nim szereg podstawowych pytań, jakie nauczyciele kierują na co dzień do swoich uczniów.

„Mamy nadzieję, że ten kurs z jednej strony ułatwi pracę nauczycielom, z drugiej dzięki ich podstawowej znajomości ukraińskiego dzieci z Ukrainy będą miały łatwiejszy start w polskiej szkole. Wszyscy musimy sobie teraz pomagać, aby przetrwać ten trudny czas” – powiedziała Siedlińska.

W jej ocenie podstawy ukraińskiego przydadzą się nauczycielom wszystkich szczebli edukacji – od przedszkola, po szkołę średnią. „Wiemy, że jesteśmy na początku drogi dotyczącej funkcjonowania z nami uchodźców z Ukrainy. Musimy zrobić wszystko, by odbyło się to jak najlepiej” – podkreśliła.

Za kilka dni ODN Stowarzyszenia Wspólnota Polska rozpocznie też on-line kurs nauki polskiego jako języka obcego. Będzie on skierowany także do nauczycieli.

Linki do piątkowego kursu ukraińskiego dla nauczycieli zamieszczone są na FB Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mhr/

Komentarze
Ładowanie...