Pierwsza dama Ukrainy dziękuje gdańskiemu lekarzowi

Pierwsza dama Ołena Zełenska opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym poinformowała, że 73 dzieci, leczących się onkologicznie trafiło do Polski. Podziękowała polskiej parze prezydenckiej oraz lekarzowi z Gdańska prof. Piotrowi Czaudernie

„To młodzi, chorzy na raka z Ukrainy. Jeszcze wczoraj ukrywali się przed ostrzałem w piwnicach klinik. Teraz przekraczają polską granicę w drodze, aby znaleźć bezpieczeństwo i, co najważniejsze, kontynuować leczenie. Żaden agresor na świecie nie może przeszkodzić im w wygraniu walki z chorobą!” – napisała w serwisie społecznościowym Ołena Zełenska.

Poza tekstem, pierwsza dama w mediach społecznościowych umieściła zdjęcia, na których widnieją dzieci ze swoimi opiekunami, autokary i karetki pogotowia.

Zełenska napisała, że w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia Ukrainy i jej biuro aktywnie moderowały proces transportu dzieci chorych onkologicznie z Ukrainy do Polski: „połączyliśmy partnerów, wolontariuszy, ambasady, kliniki. Cieszę się, że udało nam się stworzyć system bezpiecznego wyjazdu dzieci ukraińskich za granicę w celu kontynuowania leczenia” – dodała.

We wpisie pierwszej damy pojawiła się informacja, że dzieci są transportowane z Zachodnioukraińskiego Specjalistycznego Centrum Medycznego dla Dzieci we Lwowie, gdzie przechodzą wstępne badania lekarskie i są leczone w celu ustabilizowania ostrych stanów chorobowych do ośrodków w Polsce, gdzie otrzymają niezbędną pomoc, diagnostykę oraz opiekę medyczną. „Stało się to możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu Kancelarii Prezydenta RP oraz prof. Piotra Czauderny” – napisała Ołena Zełenska.

Prof. Piotr Czauderna jest kierownikiem Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwsza dama poinformowała również, że część dzieci pozostanie w Polsce, a część wyjedzie do Francji, Włoch i Niemiec.

We wpisie Ołena Zełenska dodaje, że „w światowej praktyce medycznie nie było wcześniej podobnych projektów”. Podziękowała za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie za współpracę w „świętej sprawie ratowania dzieci”.

„Nasze dzieci bez wątpienia wyzdrowieją i powrócą na spokojną, wolną, odbudowaną Ukrainę” – zakończyła wpis Zełenska. (PAP)autor: Piotr Mirowiczpm/

Komentarze
Ładowanie...