Złota Piłka – zmiany w regulaminie: nagroda za sezon, a nie rok kalendarzowy

Złota Piłka – prestiżowa nagroda dla najlepszego piłkarza i piłkarki w plebiscycie magazynu „France Football” – od rozgrywek 2021/22 przyznawana będzie za zakończony sezon, a nie rok kalendarzowy jak dotychczas. To jedna ze zmian wprowadzonych przez organizatorów, by uczynić wybór „bardziej czytelnym”.

O reformie plebiscytu francuski magazyn poinformował w piątek.

Trofeum, przyznawane od 1956 roku, będzie teraz dostosowane do sezonu piłkarskiego, trwającego od sierpnia do lipca. W regulaminie plebiscytu wprowadzono zawężone jury, dopracowano wstępną selekcję, określono jaśniejsze kryteria przyznawania nagród – o wszystkim informuje „France Football” w numerze mającym się ukazać w sobotę.

„To okazja do nadania plebiscytowi nowego impetu, uczynienia go bardziej czytelnym” – powiedział redaktor naczelny „France Football” Pascal Ferre podczas piątkowej prezentacji w Boulogne-Billancourt.

Najbliższa ceremonia wręczenia nagród Złotej Piłki odbędzie się we wrześniu lub październiku 2022 roku, ponownie w formie gali, która dobrze wpisała się w krajobraz światowej piłki nożnej. Będzie się odnosić do rozpoczętego w minionym roku sezonu, z uwzględnieniem męskiej Ligę Mistrzów (finał – 28 maja br.) oraz kobiecego Euro (6–31 lipca).

Reforma ma miejsce w momencie, gdy piłkarski kalendarz światowy jest zaburzony w związku z listopadowo-grudniowym mundialem w Katarze, a nie jak zwykle latem. Jego najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni podczas kolejnej gali Złotej Piłki – w 2023 roku.

Inne godne uwagi zmiany w regulaminie plebiscytu to włączenie byłego znakomitego piłkarza Didiera Drogby do komisji odpowiedzialnej za wyłonienie nominowanych, w której będzie współpracował m.in. z redakcjami „France Football” i „L’Equipe”.

Panel głosujących w plebiscycie został zmniejszony ze 170 do 100 dziennikarzy (po jednym z czołowych stu krajów rankingu FIFA) głosujących na piłkarzy i 50 typujących najlepsze zawodniczki w tym samym trybie.

W kwestii kryteriów przyznawania nagród bardziej liczyć się będą „indywidualne osiągnięcia” oraz „postawa i decydujący wpływ kandydatów na grę”, a nie „aspekt zbiorowy i zdobyte trofea” czy „klasa gracza i jego poczucie fair play”.

„Chodzi o unikanie niejasności i konsekwencję – Złota Piłka to indywidualne wyróżnienie, oparte na indywidualnych występach” – zaznaczył Ferre.

Nie będzie już brana pod uwagę cała kariera zawodnika, ale jego postawa w konkretnym sezonie.

Zmiany to efekt m.in. krytyki, jaka spadła na organizatorów plebiscytu po przyznaniu Złotej Piłki za rok 2021 Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu, a nie Robertowi Lewandowskiego, który – zdaniem wielu – swoimi osiągnięciami w tym okresie bardziej na nią zasługiwał. Polak przegrał z Argentyńczykiem różnicą 33 głosów.

Kobiecą Złotą Piłkę 2021 otrzymała Hiszpanka Alexia Putellas.(PAP)

cegl/ pp/

Komentarze
Ładowanie...