PKP Intercity przedłuża do końca marca darmowe przejazdy pociągami dla Ukraińców

PKP Intercity przedłuża możliwość bezpłatnych podróży pociągami dla obywateli Ukrainy do końca marca na dotychczasowych zasadach – poinformowała w piątkowym komunikacie kolejowa spółka.

„Obywatele Ukrainy nadal będą mogli bezpłatnie korzystać z części pociągów PKP Intercity. Obowiązujące od 26 lutego br. zasady odprawy podróżnych przekraczających ukraińsko-polską granicę zostają wydłużone do końca marca” – napisano w komunikacie.

Dodano, że o zasadach przejazdu od 1 kwietnia br. PKP Intercity będzie informować w odrębnym komunikacie.

Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy zostały wprowadzone 26 lutego na cztery tygodnie.

Przewoźnik przypomina, że obecnie podróże odbywają się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Jak podaje PKP Intercity, do tej pory już ponad 919 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami przewoźnika po terenie kraju.

W piątek rano podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel powiedział, że resort chce wyeliminować – na razie marginalny, ale jednak dostrzegany – mechanizm nienależytego wykorzystywania tej darmowej oferty. Zaapelował, aby Ukraińcy, którzy są zakorzenieni w Polsce, którzy mają pracę, kupowali bilety. Wyjaśnił, że środki te będą przeznaczone m.in. na wypłaty dla polskich kolejarzy, którzy pomagają uchodźcom ukraińskim.

Obecny na piątkowej konferencji ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca również zaapelował do swoich rodaków, aby nie nadużywali darmowych przejazdów koleją.

„Chciałem zwrócić się do swoich rodaków, którzy przebywają teraz, którzy przebywali wcześniej w Polsce, i poprosić, aby nie nadużywać tej serdeczności. Jeżeli będą wprowadzone nowe przepisy, to aby się do nich dostosowywać, korzystać z kupowania biletów” – stwierdził ambasador.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyjaśnił, że apel, który został skierowany przez ambasadora do obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, skierowany jest do mężczyzn w wieku od 18. do 60. roku życia, którzy w Polsce pracują. “Natomiast niezmiennie młodzież, mężczyźni powyżej 60. roku życia, osoby niepełnosprawne, a szczególnie mamy z dziećmi, będą mogły liczyć dalej na bezpłatny transport w tym szczególnym czasie” – podkreślił Adamczyk.

Jak poinformowała w piątek rano Straż Graniczna, od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,237 mln osób.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Komentarze
Ładowanie...