Żnin. Zmarł Andrzej Kujawa, kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej

Dziś (12.04) zmarł Andrzej Kujawa. Od 2015 roku kierował Muzeum Kolei Wąskotorowej.

O śmierci Andrzeja Kujawy poinformowało na swoim profilu na Facebooku Muzeum Ziemi Pałuckiej.

„Dał się poznać jako człowiek pełen pasji i poświęcenia, dla którego Muzeum Kolei Wąskotorowej było jednym z ważniejszych miejsc na ziemi”.

W mediach społecznościowych zmarłego wspomina też burmistrz Żnina Robert Luchowski:

Nie spotkamy się już więcej i nie poświętujemy ani kolejnych urodzin ani imienin. Pamiętam bardzo dobry, humorystyczny początek w krajalni warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Mechnicznych przy Browarowej i musztrę z BHP nauczyciela praktycznej nauki zawodu (zresztą absolwenta szkoły – to mieliśmy wspólne) Andrzeja Kujawy. Pracę traktował z przymróżeniem oka zwłaszcza w relacjach z uczniami. Kiedy ja przyszedłem uczyć na moją ukochaną „Browarową” Andrzej już był aktywistą w samorządzie lokalnym a potem w związkach zawodowych jako pracownik Urzędu Wojewódzkiego, rzeczywisty entuzjasta zmian ustrojowych, rzekłbym fanatyk ówczesnej „Solidarności” i „pogromca komuchów” (oj, pamiętam te Jego emocje). W 2015 roku dostał szansę sprawdzenia się w zarządzaniu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Żył tą pracą 24 h. Marzyła mu się kuchnia i wydawka dla turystów, których zresztą oprowadzał jako przewodnik turystyczny. Zapamiętam Go nawet nie uśmiechniętego tylko jako „pękającego” ze śmiechu. Wszystko potrafił obrócić w żart i miał zwyczaj posługiwać się sakrazmem w stosunku do otaczającej Go rzeczywistości zwłaszcza politycznej, czy samorządowej (choć nawet nie zdawał sobie z tego sprawy).

No cóż … żegnaj Andrzeju. Nie takiego scenariusza się spodziewałem, ale z pokorą przyjmuję, choć nie jest to dla mnie proste, decyzję Najwyższego. Będzie nam smutno bez Ciebie w Wenecji, zwłaszcza podczas wydarzeń w Muzeum … Odpoczywaj w spokoju! Łączę się w bólu z Najbliższymi.

(pisownia oryginalna)

Andrzej Kujawa miał 61 lat.

Komentarze
Ładowanie...