Dochodzenie na osiedlu – kto wrzucił zużytą żarówkę do pojemnika na plastik?

Zielone Wzgórze to miłe i spokojne osiedle. Kto by się spodziewał, że pewnego dnia jeden z mieszkańców osiedla wrzuci zużytą żarówkę do pojemnika na plastik? Dzięki zapisom z osiedlowej kamery rozpoczyna się dochodzenie. Kto wrzucił zużytą żarówkę do pojemnika na plastik? Tego dowiesz się z komiksu edukacyjnego „Żarosław na tropie”.

Komiks edukacyjny powstał w ramach publicznej kampanii edukacyjnej „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”, dotyczącej właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem. Kampanię już po raz czwarty zorganizowało ElektroEko.

Czym właściwie jest zużyte oświetlenie? To niedziałające już świetlówki energooszczędne (kompaktowe), żarówki LED, świetlówki liniowe, a także zużyte oprawy oświetleniowe, takie jak żyrandole, kinkiety, lampki biurkowe i lampki nocne.

W darmowym cyfrowym komiksie „Żarosław w tropie” możesz śledzić perypetie emerytowanego detektywa Żarosława – samozwańczego strażnika porządku na osiedlu Zielone Wzgórze, któremu w głowie zapala się żarówka, gdy wpadnie na trop osiedlowej zagadki.

Tak też dzieje się tym razem, gdy jeden z mieszkańców osiedla, zamiast bezpłatnie oddać zużyte oświetlenie:

  • w sklepie, podczas zakupu nowego oświetlenia,
  • w sklepie wielkopowierzchniowym, bez konieczności zakupu nowego oświetlenia, jeśli żaden z wymiarów zewnętrznych zużytego oświetlenia nie przekracza 25 cm,
  • w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),

wrzuca zużytą żarówkę do pojemnika na plastik, co rejestruje kamera zainstalowana nad pojemnikami na różnego rodzaju odpady, znajdującymi się w altance śmietnikowej.

W komiksie, poza zagadką detektywistyczną, znajdziesz plansze edukacyjne dotyczące:

  • właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem oraz wskazówki dotyczące miejsc, gdzie je można prawidłowo i bezpłatnie oddać,
  • tego, czym jest zużyty sprzęt oświetleniowy i tego, że zużyte oświetlenie to też elektrośmieci,
  • negatywnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego postępowania ze zużytym oświetleniem,
  • znaczenia symbolu przekreślonego pojemnika na śmieci i informacji, gdzie go szukać.

Przyłącz się do dochodzenia, zbierz dowody i poszlaki, wytypuj winowajcę i dowiedz się jak i dlaczego powinniśmy segregować elektrośmieci. Czy będziesz szybszy niż światło i rozwikłasz osiedlową intrygę? Ściągnij bezpłatny komiks ze strony zuzyteoswietlenie.pl i przekonaj się!

Źródło informacji: ElektroEko

(PAP Sponsorowane)

Komentarze
Ładowanie...