Festiwal Historyczny – laureaci ze Żnina, Szubina i Jezior Wielkich

W sobotę (20.05) w Walewicach koło Łowicza odbyła się trzecia edycja Festiwalu Historycznego organizowanego przez Kosmę Złotowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego z Kujaw i Pomorza oraz Grzegorza Schreibera, Posła na Sejm RP z okręgu łowickiego.

Festiwal Historyczny to konkurs dla gimnazjalistów i licealistów. Uczniowie mają za zadanie przedstawić prezentację lub esej historyczny dotyczący danej epoki. Autorzy najlepszych prac biorą udział w finale, który jest widowiskowym konkursem wiedzy na temat epoki. Tematem pierwszego Festiwalu były stosunki polsko-krzyżackie, w zeszłym roku polskie wojny w XVII wieku. Finał pierwszej edycji odbył się w Łowiczu, zeszłoroczny finał w Toruniu.

W sobotę, w rezydencji Marii Walewskiej w Walewicach, tematem zmagań trzeciej edycji był okres napoleoński i stosunki polsko-francuskie w tamtym czasie. Zarówno gimnazjaliści, jak licealiści wykazali się ogromną wiedzą o epoce. Konkurs w tym roku objęty był nie tylko patronatem kuratorów – łódzkiego, pana Grzegorza Wierzchowskiego – i kujawsko-pomorskiego, pana Marka Gralika, ale także ambasadora Francji, pana Perra Lévy, którego reprezentował pułkownik Roland Delawarde, attache obrony. Nie krył on podziwu dla wiedzy naszych uczniów, ze zdziwieniem stwierdził, że wiedzą o Napoleonie więcej niż on!

Zwycięzcą powiatu żnińskiego w ramach zmagań uczniów gimnazjów została Marcelina Maciejewska, uczennica Gimnazjum nr 1 w Żninie.

W rywalizacji gimnazjalistów powiatu nakielskiego zwyciężyła Patrycja Przybylska, uczennica Gimnazjum nr 2 w Szubinie.

Dominika Dworniakiewicz, uczennica Gimnazjum w Jeziorach Wielkich zwyciężyła rywalizację gimnazjalistów z powiatu mogileńskiego.

materiał nadesłany

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Ładowanie...