300 piskląt kormoranów zabite pod Janowcem Wielkopolskim

Około 300 zabitych piskląt kormoranów i kilkadziesiąt rozbitych jaj znaleźli na wyspie na Jeziorze Tonowskim w powiecie żnińskim przyrodnicy, którzy współpracują z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra”.

24 kwietnia organizacja złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z ustawy o ochronie zwierząt oraz kodeksu karnego i wykroczenia z ustawy o ochronie przyrody. W szczegółach jest to zabijanie i znęcanie się nad zwierzętami, zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach oraz chwytanie lub zabijanie dziko występujących zwierząt. Jak przyznają przyrodnicy ktoś w sposób bestialski zniszczył większość kolonii kormoranów na Jeziorze Tonowskim w pobliżu Janowca Wielkopolskiego. Gniazda zostały zniszczone prawdopodobnie pomiędzy 10 a 16 kwietnia.

Według specjalistów nie ma mowy, by do zdarzenia przyczyniły się czynniki naturalne jak nawałnice, ponieważ zniszczone zostały gniazda znajdujące się najniżej. Te wybudowane w konarach drzew przetrwały. Przyrodnicy zwracają się z apelem do wszystkich, który wiedzą cokolwiek o tej sprawie, aby przekazali te informacje Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody „ Salamandra” (numer telefonu to 604 836 583) albo bezpośrednio prokuraturze lub policji. Można to zrobić także anonimowo.

Kormoran jest gatunkiem objętym ochroną gatunkową częściową.

Komentarze
Ładowanie...