Poznań: w poniedziałek obchody 100-lecia wizyty marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu

W poniedziałek w stolicy Wielkopolski odbędą się obchody stulecia wizyty marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu. Zaplanowano m.in. wystawę oraz sesję popularnonaukową przybliżającą wydarzenia sprzed wieku.

Jak przypomniał poznański oddział Instytut Pamięci Narodowej, Ferdynand Foch – marszałek Francji, Wielkiej Brytanii i Polski – jako głównodowodzący wojsk alianckich podpisał 11 listopada 1918 roku zawieszenie broni z Niemcami de facto kończące I wojnę światową.

„W odradzającej się Polsce widział z jednej strony zaporę przed ekspansją bolszewizmu, z drugiej sojusznika mogącego wspierać Francję w powstrzymywaniu niemieckiego rewanżyzmu. Wspierał polskie postulaty dotyczące granic zachodnich naszego kraju. Entuzjastycznie witany, gościł w Polsce od 2 do 12 maja 1923 roku. Wtedy też otrzymał buławę marszałka Polski, Order Orła Białego oraz Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari” – podkreślił Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Dodano, że Ferdynand Foch „szczególnie gorącego przyjęcia doświadczył w stolicy Wielkopolski, której mieszkańcy doskonale zdawali sobie sprawę z kluczowej roli Marszałka w zapobieżeniu w lutym 1919 roku niemieckiej kontrofensywie na tereny zdobyte przez powstańców wielkopolskich”.

IPN przypomniał, że w Poznaniu, w którym Ferdynand Foch przebywał w dniach 7–8 maja, marszałek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego, spotkał się także m.in. w ratuszu z władzami miasta, uczestniczył we mszy świętej w poznańskiej katedrze. Ponadto w podpoznańskim Biedrusku przez wiele godzin obserwował, ze wzgórza swojego imienia, manewry wojskowe.

„Wdzięczna pamięć o Marszałku Trzech Narodów trwała w Polsce również po jego wyjeździe. Imię Ferdynanda Focha otrzymało wiele ulic i placów w całym kraju. Był on bowiem bez wątpienia symbolem korzystnego dla obu stron sojuszu polsko-francuskiego” – podał IPN.

W poniedziałek w Poznaniu odbędą się wydarzenia upamiętniające stulecie wizyty marszałka Ferdynanda Focha w stolicy Wielkopolski. Na obchody zapraszają dr hab. Rafał Reczek Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania.

W ramach odchodów na Rynku Łazarskim odbędzie się otwarcie wystawy „Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce”. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, a za realizację graficzną odpowiada prof. UAP dr hab. Konstancja Pleskaczyńska.

„Większość zdjęć prezentowanych na wystawie pochodzi z odnalezionego w Archives nationales de France (site de Pierrefitte-sur-Seine) francuskiego albumu zawierającego zdjęcia wykonane podczas wizyty Marszałka Focha w Polsce” – podali organizatorzy.

Następnie w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus UAM odbędzie się sesja popularnonaukowa „Marszałek Ferdynand Foch w Poznaniu. W stulecie wizyty”, w trakcie której zaplanowano m.in. prezentację książki autorstwa Jana Romana Potockiego, Frédérica Gueltona i Marii Grąbczewskiej „Braterstwo broni. Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917–1924” (Warszawa 2020) w formie rozmowy prof. UAM dr. hab. Konrada Białeckiego z hrabią Janem Romanem Potockim. Głównym celem prezentacji będzie zarysowanie szerszego tła współpracy polsko-francuskiej w trakcie i tuż po I wojnie światowej.

Referaty w trakcie sesji wygłoszą: prof. dr hab. Tomasz Schramm „Wizyta marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu”, prof. UAM dr hab. Maciej Michalski „Doktorat honoris causa dla Ferdynanda Focha”, dr Piotr Grzelczak „Pamięć o marszałku Ferdynandzie Fochu w Wielkopolsce”.

Odbędzie się także prezentacja filmu „Ferdynand Foch w Poznaniu”, powstałego we współpracy z „Głosem Wielkopolskim”, a także prezentacja broszury poświęconej wizycie Ferdynanda Focha w Poznaniu przygotowanej przez IPN i Wydawnictwo Miejskie, oraz prezentacja folderu filatelistycznego przygotowanego przez Pocztę Polską. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/

Komentarze
Ładowanie...