Tour de Pologne – zaprezentowano całą trasę

Jubileuszowy 80. Tour de Pologne rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu, a zakończy 4 sierpnia w Krakowie. Całą trasę największego w kraju wyścigu kolarskiego przedstawiono w poniedziałek w studiu TVP Sport w Warszawie.

Już wcześniej znane były niektóre elementy trasy, ale dyrektor wyścigu Czesław Lang chciał zachować szczegóły rywalizacji właśnie na tę okazję, choć sam nie był obecny na prezentacji.

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Poznań, Karpacz, Duszniki-Zdrój, Opole, Bielsko-Biała, Katowice i Kraków. Po wieloletniej przerwie kolarze znów będą się ścigać w zachodniej Polsce. Trzy ostatnie odcinki są w pewnym stopniu znane z poprzednich edycji Tour de Pologne.

Królewskim, czyli najtrudniejszym etapem ma być trzeci, z metą w Dusznikach-Zdroju, prowadzący z Wałbrzycha przez przełęcze Walim i Jugowską, przez Srebrną Górę i Zieleniec.

„To perełka, szukałem takiej trasy od dłuższego czasu” – podkreślił Lang w nagraniu wideo. „Zabrakło mi przed samą metą dłuższego podjazdu, ale o tym, czy trasa jest trudna, zadecydują sami kolarze, tempo ich jazdy” – ocenił z kolei w studiu TVP Sport były znakomity kolarz, a obecnie dyrektor sportowy grupy Bahrain-Victorious, Michał Gołaś.

Wyścig powinien się rozstrzygnąć na szóstym etapie, jeździe indywidualnej na czas w Katowicach, gdzie kolarze rywalizowali po raz ostatni w 2021 roku. Koszulkę lidera obronił wtedy Portugalczyk Joao Almeida, który następnego dnia świętował zwycięstwo w całym wyścigu w Krakowie.

Ostatnim akordem rywalizacji będzie etap z Zabrza do Krakowa i finisz, prawdopodobnie dużego peletonu, na Błoniach.

W Tour de Pologne wystartują wszystkie ekipy, łącznie 18, z licencjami World Tour, a także pięć zaproszonych: reprezentacja Polski, amerykańskie zespoły Novo Nordisk i Human Powered Health (w tym drugim zawodnikami są Stanisław Aniołkowski i Alan Banaszek), szwajcarski Q36.5 Pro Cycling Team (Kamil Małecki, Szymon Sajnok), belgijska ekipa Lotto Dstny oraz szwajcarska Tudor.

Na wstępnej liście startowej są dwaj najlepsi polscy kolarze – Rafał Majka (UAE Team Emirates) i Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Obaj wygrali Tour de Pologne: pierwszy w 2014 roku, drugi w 2018, ale jeszcze nigdy w tym wyścigu nie ścigali ze sobą.

W tym roku Tour de Pologne będzie obchodzić potrójny jubileusz: mija 95 lat od pierwszego wyścigu, 30 lat od objęcia przez Langa funkcji dyrektora, a ponadto będzie to 80. edycja.

Trasa 80. Tour de Pologne:

29.07, 1. etap, Poznań – Poznań (183,7 km):

30.07, 2. etap, Leszno – Karpacz (202,9 km)

31.07, 3. etap, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)

1.08, 4. etap, Strzelin – Opole (198,6 km)

2.08, 5. etap, Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)

3.08, 6. etap, Katowice – Katowice (jazda ind. na czas, 16,6 km)

4.08, 7. etap, Zabrze – Kraków (166,6 km)

(PAP)

af/ mask/

Komentarze
Ładowanie...