Biuro w korzystnym świetle

Wielu z nas pracowało lub pracuje w biurach albo bywa w nich, żeby coś załatwić. Co sprawia, że w niektórych czujemy się doskonale, a po wyjściu z innych czujemy się zmęczeni i poirytowani? Jednym z czynników wpływających na nasze samopoczucie w pomieszczeniach biurowych jest ich oświetlenie.

W Polsce istnieje około 3 mln firm z różnych branż. Działają w różnych sektorach gospodarki, ale łączy je jedna rzecz. Każda z potrzebuje większego lub mniejszego pomieszczenia na swoją siedzibę. W Warszawie powierzchnia biurowa zajmuje już około 5 mln metrów kwadratowych. Do końca 2018 roku w stolicy zostanie ukończonych kolejnych 18 wieżowców, w których znajdzie się kolejnych kilkaset tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej na wynajem lub sprzedaż. Każda firma stara się, aby jej biuro było jak najlepszą wizytówką, ale to nie wszystko, o co warto zadbać.

Biuro dobrze oświetlone

 

Jest jeszcze jedna rzecz łącząca firmy z różnych branż. Większość z nich zatrudnia pracowników, od których oczekuje efektywności i zaangażowania w powierzone zadania, bo od tego zależy zysk finansowy i sukces przedsięwzięcia biznesowego. Ale ze swojej strony właściciel musi zapewnić im warunki do pracy – odpowiednio dużą powierzchnię, meble biurowe, miejsce do relaksu i spożywania posiłku. To wszystko zgodnie z obowiązującymi normami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Normy dotyczą również oświetlenia w pomieszczeniach, w których pracownicy spędzają po kilka lub kilkanaście godzin dziennie w różnych porach roku. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak duże znaczenie dla efektywności naszej pracy i naszego samopoczucia ma nie tylko światło naturalne, ale również to emitowane przez lampy biurowe.

Nie za dużo i nie za mało

 

W zbyt ciemnym lub zbyt jasnym pomieszczeniu oczy szybciej się męczą, co z kolei sprawia, że odczuwamy znużenie, rozdrażnienie i mamy problemy z koncentracją. Oświetlenie, zwłaszcza zbyt słabe, często bywa również przyczyną wypadków, a praca w niedoświetlonym lub oświetlonym zbyt jaskrawo pomieszczeniu jest przez specjalistów od BHP traktowana jako wykonywana w warunkach szkodliwych dla zdrowia. To, jak powinno być oświetlone stanowisko pracy w biurze, określa norma, zgodnie z którą natężenie światła emitowanego przez lampy w biurze powinno wynosić nie mniej niż 500 luksów. W czasie pracy często przemieszczamy się z jednego pomieszczenia biurowego do drugiego – specjaliści od BHP zwracają uwagę na to, że nie powinno być zbyt dużej różnicy w ich oświetleniu. Przy przechodzeniu ze strefy bardzo jasnej do ciemnej i odwrotnie oczy trudniej się adaptują i szybciej męczą.

Lampa lampie nierówna

 

W nowoczesnych biurach wykorzystuje się różne rodzaje oświetlenia : lampy podłogowe, lampy sufitowe lub lampy biurkowe. Powinny one dawać światło bez kontrastów i rozproszone. W przypadku lamp sufitowych najlepiej sprawdzą się te z matowymi kloszami lub osłonami czy kratkami. Czarna lampa sufitowa Magnum z ofert firmy AJ Produkty ma ciemny klosz i surowy, industrialny design inspirowany zabytkowymi maszynami i częściami silnika. Nie tylko doskonale więc spełni swoją rolę, ale równocześnie idealnie dopełni nowoczesny wystrój wnętrza. Na etapie wyposażania biura należy zadbać o to, by meble, urządzenia, oprawy lamp oraz inne sprzęty w jak najmniejszym stopniu odbijały światło. Dzięki temu pracujący z nimi ludzie unikną tzw. olśnienia wzroku. Dochodzi do niego w chwili, gdy nasze oko jest narażone na bezpośredni kontakt ze źródłem światła lub ze zbyt jaskrawą powierzchnią odbijającą światło. Im dłuższe występowanie zjawiska olśnienia, tym większe ryzyko obniżenia zdolności rozpoznawania szczegółów lub przedmiotów. Najlepiej, by meble biurowe miały powierzchnię jasną, a przy tym matową lub półmatową. Nowoczesne lampy na biurkach powinny oświetlać jak największą powierzchnię. W przypadku lamp sufitowych najlepiej sprawdzą się te z matowymi kloszami lub osłonami czy kratkami.

W odpowiednio dobranym oświetleniu biuro doskonale się prezentuje. Ale nie jedyna zaleta dobrych lamp biurowych. Emitowane przez nie światło sprawiają, że pracownicy dobrze się w danym pomieszczeniu czują. To zaś ma przełożenie na ich zaangażowanie oraz efektywność.

Komentarze
Ładowanie...