Ministerstwo Zdrowia apeluje do seniorów o przepisywanie się na wcześniejsze terminy szczepień

Mamy jeszcze wolne terminy na kwiecień na szczepienia przeciwko Covid-19, dlatego apelujemy do seniorów o dzwonienie na infolinię i przepisywanie na wcześniejsze terminy – mówił w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia zapewnił na piątkowym briefingu prasowym, że w kwestii szczepień przeciwko Covid-19 Polska kieruje się rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA). „Dzisiaj trwa posiedzenie europejskiej komisji ds. leków, analiza sytuacji związanej ze szczepionką AstraZeneca. Europejska Agencja Leków analizuje bieżące przypadki zakrzepów, które mogą powstawać. Nadal wszystko wskazuje, że ta rekomendacja będzie jednoznaczna: pozytywy szczepienia przewyższają wszelkie możliwe ryzyka” – mówił Andrusiewicz.

Wskazywał, że powikłania po szczepieniach są „ultra rzadkie”. Zwracał uwagę, że w Polsce odnotowano około 6 tys. 400 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) na 9 mln 800 tys. szczepień. „To jest niecały jeden promil. Niecała 0,1 procenta w tej chwili jest NOP-ów. W skład tych szczepień wchodzi m.in. szczepienie szczepionką AstraZeneca. O jakim my niepokoju w tej chwili możemy mówić, jeżeli Covid dziennie nadal dotyka ponad 10 tys. osób, jeżeli łóżek respiratorowych mamy zajętych na poziomie 3 tys. 200?” – mówił rzecznik MZ.

„Szczepionka jest lekarstwem, jest panaceum na Covid i nie jest na pewno dla nas zagrożeniem. Te indywidualne ultra rzadkie przypadki nie mogą nam przesłonić zysków, które daje nam szczepionka” – oświadczył.

Andrusiewicz apelował też do seniorów: „Mamy wolne terminy wcześniej, niż seniorzy są obecnie zapisani. Prosimy o dzwonienie na infolinię. Konsultanci na infolinii będą państwa przepisywać na wcześniejsze terminy”.

„Chcemy, żeby seniorzy jak najszybciej się zaszczepili, więc gorący apel: dzwońcie państwo na infolinię. Są wolne terminy jeszcze na kwiecień, możemy państwa przepisywać” – dodał.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Komentarze
Ładowanie...