Szef PO w Giżycku: do dziś warmińsko-mazurskie nie dostało rządowego wsparcia za lockdown

Przedsiębiorcy i samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego zaapelowali do rządu o finansowe wsparcie w takim samym zakresie, „jakie otrzymały inne rejony Polski”. Szef PO Borys Budka powiedział, że gdy w lutym rząd wprowadzał w regionie lockdown obiecał samorządom i gminom wsparcie, którego do dziś nie ma.

Przedstawiciele samorządów i branży turystycznej z Mazur wystąpili w środę na konferencji przewodniczącego PO, z którym wspólnie zaapelowali do rządu o wsparcie zarówno gmin w regionie, jak i branży turystycznej.

„Kiedy rząd wprowadzał (w lutym – PAP) kolejny lockdown to dokonano tego w woj. warmińsko-mazurskim. Wtedy obiecano pomoc, obiecano dotacje dla przedsiębiorców, a dzisiaj okazuje się, że z tych zapowiedzi nic nie ma. Szumne spotkania w Olsztynie wicepremiera Gowina okazały się tylko obietnicami. Ten region został zostawiony samemu sobie” – powiedział Budka nawiązując do zapowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, iż warmińsko-mazurskie otrzyma 200 mln zł z tytułu wprowadzonego wtedy lockdownu.

Wójt gminy Kruklanki Bartłomiej Kłoczko powiedział, że lokalni samorządowcy obniżają i rozkładają na raty podatki swoim przedsiębiorcom, ale z powodu braku wsparcia od rządu pomoc dla przedsiębiorców nie może być znacząca. „Gminy górskie otrzymały miliard złotych, a my nic. Apelujemy do rządu: warmińsko-mazurskie to też jest Polska, pomagajcie nam tak samo, jak innym regionom” – mówił Kłoczko.

Właściciel hotelu pod Giżyckiem Krzysztof Przyłucki zaapelował, by rząd z wyprzedzeniem wprowadzał zmiany dla branży hotelowej i z rozmysłem wprowadzał i znosił obostrzenia związane z epidemią Covid-19.

„Ja terminy wesel czy imprez firmowych rezerwuję na rok-dwa do przodu, a w lutym lockdown i jego zapisy zostały wprowadzone z czterogodzinnym wyprzedzeniem. Teraz są dziwne sytuacje dotyczące np. tego, kto może nocować w hotelu, a kto nie. Wychodzi na to, że zaszczepiony mąż wojskowy może spać, ale nie z żoną, która żołnierką nie jest. Nie ma za to przeszkód, by spał z koleżanką żołnierką – to są sytuacje nienormalne, a za złamanie tych niedorzecznych zapisów nam przedsiębiorcom grożą wysokie kary” – mówił Przyłucki.

Budka zaapelował, by w „popandemicznym czasie” rząd wspierał przedsiębiorców, a nie obciążał ich nowymi podatkami. „W czasach pokowidowskich trzeba pomóc rozwijać biznesy, a nie wprowadzać nowe podatki. Kiedy mamy kryzys gospodarczy to nie można podnosić podatków, bo przedsiębiorcy utrzymują miejsca pracy, wspomagają lokalną społeczność” – powiedział szef PO.

Na konferencji prasowej w Olsztynie 8 kwietnia Gowin zapowiedział przedstawienie rządowi w połowie kwietnia projektu uchwały o dodatkowych 200 mln zł dla Warmii i Mazur. Wicepremier mówił wtedy, że w lutym ze względów sanitarnych rząd zdecydował, żeby woj. warmińsko-mazurskie – jako jedyne wówczas – było objęte znacznie szerszym lockdownem niż reszta Polski i podkreślił, że jego zdaniem wynikające z tego straty gospodarcze, które ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządy, powinny być zrekompensowane.

Uczestnicy środowej konferencji prasowej w Giżycku zaapelowali, by Polacy w tym roku wybrali na wypoczynek Mazury i sąsiednią Warmię po to, by „pomóc regionowi stanąć na nogi”. „To jest najlepsze miejsce na wypoczynek, zapraszamy wszystkich” – mówił szef regionalnej PO poseł Jacek Protas. (PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mok/

Komentarze
Ładowanie...