Rozpoczyna się ósmy konkurs recytatorski poezji i prozy lagrowej

Rozpoczyna się kolejny, ósmy już ogólnopolski konkurs recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck”, adresowanego do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca lutego.

Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrueck oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu – przypomina Instytut Pamięci Narodowej. „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy” – podkreśliła Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrueck Katarzyny Matei.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane są przez właściwych terytorialnie koordynatorów konkursu do 28 lutego. Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział, będą mieli za zadanie wybrać i przygotować recytację dwóch utworów: jednego wiersza i jednego fragmentu prozy z publikacji wskazanych przez organizatorów.

Półfinały konkursu odbywać się będą od połowy marca – dokładny termin oraz miejsce poda właściwy terytorialnie koordynator konkursu lub organizator półfinału. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów, którzy wezmą udział w Gali Finałowej, zaplanowanej na 6 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrueck w Niemczech – poinformowała w środę Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN. Wyjazd zaplanowano na 22-25 kwietnia 2022 roku.

Honorowym patronatem konkurs objęła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Organizatorzy zaznaczają, że w związku z sytuacją epidemiczną, w półfinałach, spotkaniu w Katowicach, Gali Finałowej w Rudzie Śląskiej oraz w wyjeździe do Niemiec nie mogą brać udział osoby z objawami COVID-19, przebywające w izolacji lub kwarantannie. Uczestnicy tych wydarzeń będą musieli przedstawić aktualny certyfikat szczepienia albo ozdrowieńca, ewentualnie aktualny negatywny wynik testu na COVID-19.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/konkursy-i-projekty/w-kregu-poezji-i-prozy.

W ubiegłym roku ze względu na epidemię koronawirusa konkurs odbył się online – bez gali finałowej.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pat/

Komentarze
Ładowanie...