W Legionowie uroczyście otwarto nowy szpital – filię Wojskowego Instytutu Medycznego

W środę w Legionowie otwarto uroczyście nowy szpital – filię Wojskowego Instytutu Medycznego; placówka składa się z sześciu oddziałów i dysponuje 90 łóżkami dla pacjentów, jej wybudowanie kosztowało 160 mln zł. Inwestycję sfinansowano w całość ze środków MON.

Nowa placówka będzie funkcjonować jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego i ma zapewnić rozszerzony dostęp do opieki medycznej mieszkańcom Legionowa i regionu. W szpitalu będą funkcjonować oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczny. Placówka jest przygotowana do hospitalizacji jednocześnie około 90 pacjentów, a łączny koszt inwestycji wyniósł 160 mln złotych i został pokryty w całości z budżetu MON.

Szef MON powiedział podczas środowej uroczystości, że mieszkańcy Legionowa wielokrotnie słyszeli obietnice, zapewnienia od lokalnych włodarzy z PO, że szpital jest potrzebny i że zaraz zostanie on zbudowany, ale się to nie stało. Dopiero – jak mówił – kiedy do władzy doszło PiS „bezpieczeństwo stało się rzeczywistym priorytetem władz”.

Błaszczak wskazał, że szpital otwierany w Legionowie, choć stanowi zaplecze medyczne dla żołnierzy z 18. Dywizji, czy żołnierzy WOT, to jednocześnie jest też otwarty dla mieszkańców powiatu i całego województwa. „Ten szpital został zbudowany w ciągu 2 lat. Pracuje w nim bardzo dobrze przygotowana do spełniania swych obowiązków kadra (…), ludzie, którzy mają doświadczenie międzynarodowe, którzy dają gwarancję wysokiego poziomu leczenia” – mówił szef MON.

Błaszczak przekazał, że w nowym szpitalu jest do dyspozycji 90 łóżek, składa się z sześciu oddziałów, to też dwie sale operacyjne. „Szpital jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu, 30 proc. łóżek to są łóżka intensywnej opieki medycznej” – zwrócił uwagę szef MON.

Zaznaczył, że w ramach szpitala będzie funkcjonowała też przychodnia. Dodał, że szpital będzie prowadził też wiele akcji skierowanych do mieszkańców i już od 14 lutego zaprasza na badania profilaktyczne.

Podkreślał, że organizacja szpitala w Legionowie opiera się na doświadczeniach wysoko ocenianego WIM-u.

Gen. dywizji, prof. dr hab. nauk medycznych, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego Grzegorz Gielerak powiedział, że szpital w Legionowie to pierwszy od ponad 40 lat szpital, który na nowo powstaje w strukturze Sił Zbrojnych. Zaznaczył, jest to placówka, która rozpoczyna swoją działalność po ponad czterech dekadach od podjęcia decyzji o zainicjowaniu jej powstania.

Gielerak zaznaczył, że dzięki zaangażowaniu MON budowania szpitala trwała znacznie krócej niż proces decyzyjny. „Dziś, po nieco ponad dwóch latach od podpisania umowy z wykonawcą mam przyjemność zaprosić do nowoczesnego podmiotu szpitalnego, którego wyposażenie i sposób organizacji udzielenia świadczeń zostały podporządkowane dwóm najważniejszym celom – po pierwsze najwyższej jakości usług medycznych oraz po drugie bezpieczeństwu pacjentów” – mówił Gielerak.

Nowy szpital w Legionowie już przymuje pacjentów. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

kos/ rbk/ itm/

Komentarze
Ładowanie...