MF: z ulgi dla rodzin 4+ można skorzystać nawet gdy 4. dziecko urodzi się pod koniec roku

Z ulgi dla rodzin, które wychowują co najmniej czworo dzieci, można skorzystać za cały rok, nawet jeśli czwarte dziecko urodzi się 31 grudnia – podano w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Jak przypomniał resort finansów w czwartkowym komunikacie, ulga dla rodzin 4+ to podatkowa preferencja dla rodziców wychowujących co najmniej czworo dzieci.

„Rozwiązanie jest dla pracujących rodziców – niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, umowie zleceniu czy są przedsiębiorcami i pracują u siebie. Czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami. Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego zarobki z tej pracy wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki PIT. W przypadku obojga rodziców, będzie to 171 056 zł bez podatku. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad te kwoty” – podano w komunikacie MF.

Wskazano w nim, że przekroczenie kwoty 171 tys. 56 zł nie musi oznaczać konieczności zapłaty PIT. Resort przypomniał, że rozliczający się na zasadach ogólnych mają dodatkowo do wykorzystania 30 tys. zł kwoty wolnej. Tym samym rodzic rozliczający się według skali nie będzie płacić PIT przy kwocie do 115 tys. 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT będzie wynosić 231 tys. 56 zł.

„Rodzice będą mogli skorzystać z ulgi za cały rok nawet wtedy, gdy czwarte dziecko pojawi się w rodzinie dopiero 31 grudnia. Dla potrzeb tej ulgi warunek posiadania czworga dzieci nie musi być bowiem spełniony przez cały rok, lecz w roku podatkowym (wystarczy dzień, tydzień, miesiąc). Jeżeli więc czwarte dziecko urodzi się np. 31 grudnia to rodzice, po złożeniu rocznego zeznania PIT, dostaną zwrot całego zapłaconego w trakcie roku podatku od kwoty przychodów/dochodów do łącznej wysokości 231 056 zł” – wyjaśnił resort w komunikacie.

Zastrzegł jednak, że jeśli dziecko urodzi się już w nowym roku, np. 1 stycznia, to rodzice będą korzystać z ulgi w nowym roku podatkowym, również za cały rok, ale nie za rok poprzedni.

„Rodzice mogą korzystać z ulgi w trakcie roku, przy obliczaniu zaliczek na podatek, lub dopiero w zeznaniu podatkowym. Sami o tym decydują. Jeśli nie mają jednak pewności czy ostatecznie spełnią warunki do ulgi (na przykład w związku z przekroczeniem limitu dochodów przez pełnoletnie, uczące się dziecko), mogą skorzystać z niej dopiero na etapie złożenia zeznania podatkowego” – dodano w informacji Ministerstwa Finansów. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Komentarze
Ładowanie...