Punkty wymazowe od przyszłego tygodnia będą wykonywać też testy antygenowe

Punkty wymazowe od przyszłego tygodnia będą wykonywać, oprócz testów genowych PCR, również testy antygenowe. Niepotrzebne będzie skierowanie – powiedział w środę na posiedzeniu Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmowała się w środę rozpatrzeniem informacji na temat działań resortu zdrowia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków w pandemii COVID-19. Wiceminister zdrowia zapowiedział podczas komisji, że punkty, które pobierają wymazy od pacjentów na badnia genowe PCR w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 będą również mogły – od przyszłego tygodnia – przeprowadzać testy antygenowe. Będą one również bezpłatne.

„W przyszłym tygodniu wprowadzamy również do punktów, które w tej chwili tylko pobierają wymazy na testy PCR, możliwość (…) testowania antygenowego. Te testy oczywiście się bezpłatne” – przekazał. Dodał, że na badanie antygenowe niepotrzebne będzie skierowanie. Przypomniał, że w Polsce obecnie jest 653 punktów wymazowych pobierających materiał do badania PCR, a laboratoriów badających go – 322. Mogą one łącznie w ciągu doby wykonać około 200 tys. badań.

Wiceminister odniósł się również do tego, że wariant omikron w tej chwili powoduje wzrost zakażeń – odpowiada za ponad 40 proc. wszystkich przypadków dodatnich w Polsce.

„Wariant omikron zaczyna wypierać swojego poprzednika – wariant deltę” – zaznaczył.

Zdaniem wiceministra liczba zakażeń w najbliższych dniach będzie jeszcze większa, na co też wskazuje rosnące zlecenia na badania z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Z drugiej strony – jak zaznaczył – sytuacja w szpitalach jest stabilna, choć „należy mieć na uwadze, że szczyt zachorowań za kilkanaście dni przełoży się liczbę osób, które będą musiały być hospitalizowane”.

Wiceminister przedstawił plan na trwającą właśnie piątą falę epidemii. „Chcemy popularyzować szczepienia, które pełnią zasadniczą rolę, aby uodpornić nasze społeczeństwo, także przed wariantem omikron. Tutaj zasadniczą rolę pełni dawka przypominająca. Dlatego w piątej fali postawiliśmy także, by naszych obywateli w większym stopniu testować” – powiedział.

Przypomniał, że resort rozszerzył też możliwość testowania wprowadzając od czwartku możliwość wykonania testu antygenowego, którego wynik jest po 15 minutach również w aptekach. „Aptekarz będzie wpisywał ten wynik. Będzie on ewidencjonowany” – powiedział wiceminister. Dodał, że wzmocniono również opiekę lekarzy POZ nad pacjentami w wieku powyżej 60 lat w izolacji. „Ta grupa wiekowa najbardziej narażona jest na ciężki przebieg i śmierć (…) Ci pacjenci zbyt późno zgłaszali się do szpitali” – podkreślił.

Posłowie opozycji zarzucili, że resort nie ma strategii działania na walkę z COVID-19, a ustawa o weryfikacja covidowej – „Lex Hoc” umarła. Pytali czy rząd podejmie działania, by zachęcać faktycznie ludzi do szczepień. Zarzucili, że najnowsze propozycje MZ polegające na zwiększeniu roli lekarzy rodzinnych w opiece nad pacjentem w wieku powyżej 60 lat z COVID-19 spowodują, że nie będzie lekarzy, by zajmować się pacjentami z innymi schorzeniami. Zasugerowali, że rząd powinien pójść w kierunku obowiązkowych szczepień, jeśli nawet nie powszechnych, to zdecydować się na obligatoryjne szczepienie pewnych grup zawodowych.(PAP)

tor/ mhr/

Komentarze
Ładowanie...