Wojewoda wielkopolski w Dorzycy: to cud, że nikt nie zginął po przejściu trąby powietrznej

To cud, że nikt nie zginął w Dobrzycy po przejściu trąby powietrznej – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Wstępnie straty szacuje się w dziesiątkach milionów złotych.

W czwartek po przejściu trąby powietrznej w Dobrzycy (Wielkopolskie) wojewoda wielkopolski wziął udział w briefingu dotyczącym zniszczeń. Jak powiedział, orkan, który przeszedł przez Wielkopolskę spowodował olbrzymie zniszczenia.

„Straż pożarna interweniowała w ostatnich godzinach blisko 2 tys. razy” – powiedział. Dodał, że ponad 600 z tych interwencji dotyczyło budynków mieszkalnych. W większości dotyczyły one zerwanych dachów bądź naruszenia konstrukcji budynków.

Zdaniem wojewody sytuacja jest bardzo trudna „ale służby cały czas pracują, pogoda jeszcze nie jest na tyle łaskawa, by być spokojnym. Tym bardziej, że zapowiadane jest w najbliższych godzinach również (duże – PAP) natężenie wiatru” – powiedział wojewoda.

Zaznaczył, że w wichurach szczególnie ucierpiał powiat pleszewski, kaliski i turecki. „Jesteśmy w Dobrzycy. Poprzez ulicę Krótką, Czarneckiego oraz pobliską Sośnicę przeszła trąba powietrzna. Zostały zerwane dachy, naruszona konstrukcja budynków mieszkalnych. Teraz trwają prace porządkowe. Mimo tej trudnej aury pracuje tutaj 100 strażaków, 30 zastępów z całego powiatu pleszewskiego” – podkreślił.

Zdaniem Zielińskiego „to cud, że tutaj w Dobrzycy nikt nie zginął”.

Poinformował, że od rana do wojewody wpływały wnioski o pomoc doraźną dla poszkodowanych mieszkańców. „Wszystkie wnioski, które spłynęły do południa zostały rozpatrzone pozytywnie i pieniądze zostały przelane na konto gminy Dobrzyca i będą dalej dystrybuowane do mieszkańców” – powiedział. Sprecyzował, że chodzi o pomoc doraźną w wysokości 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby.

Mieszkańcy mogą też – jak wyjaśnił – wnioskować ze środków rządowych o dotację do 200 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów i do 100 tys. na odbudowę budynków gospodarczych.

Straż pożarna zaapelowała do mieszkańców Dobrzycy o niewychodzenie z domu i zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogą być przeniesione przez wiatr.

„Idąc z wojewodą ulicą Krótką, praktycznie nie znaleźliśmy budynku, który nie zostałby uszkodzony” – powiedział na briefingu zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk.

Jak wskazywał, wiatr zerwał dachy i opierzenia. „Był tak mocny, że przeniósł elementy z innych budynków i te elementy uderzały w kolejne domy, wbijając się nawet w mury ” – wskazał.

Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak powiedział, że urząd gminy powołał siedem komisji, które sporządzają protokoły dotyczące strat poniesionych przez poszkodowane rodziny. „W Sośnicy przygotowaliśmy schronisko dla tych mieszkańców, którzy nie będą mogli powrócić na noc do swoich domów. Jesteśmy w stanie pomieścić do 50 osób” – zapowiedział włodarz. Dodał, że dla poszkodowanych zorganizowano kuchnię polową, gdzie będą przygotowane ciepłe posiłki, poniewaz miejscowość pozbawiona jest prądu ze względu na uszkodzone linie energetyczne.

Na miejscu w Dobrzycy pracują też inspektorzy nadzoru budowlanego. Jak poinformował starosta pleszewski Maciej Wasilewski pięć domów już nie nadaje się do zamieszkania, łącznie w Dobrzycy uszkodzonych jest 60 domów, w całym powiecie 100.

Zdaniem starosty starty należy szacować w dziesiątkach milionów złotych.(PAP)

autorzy: Ewa Bąkowska, Sonia Otfinowska, Marcin Chomiuk

bak/ sno/ mchom/ ok/

Komentarze
Ładowanie...