Przewodniczący KEP: wyrażam solidarność ze wszystkimi Ukraińcami; proszę o modlitwę i gotowość pomocy

Wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę.

W związku z wojną na Ukrainie przewodniczący KEP wydał apel przekazany PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Nawiązując do prośby papieża Franciszka, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów i wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.

„Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji” – napisał.

Zaapelował również, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej mszy św. zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił się także do wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Caritas Polska przygotowała dodatkowy program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji działań zbrojnych. Na początku przekazała 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas. Środki zostaną po równo przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na zabezpieczanie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji – powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki. Dodał, że potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne”.

Pomóc można dokonując wpłaty na stronie caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”, bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści „UKRAINA” (koszt 2,46 zł z VAT).(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Komentarze
Ładowanie...