Czarnek: 24 tys. ukraińskich dzieci trafiło do polskich szkół

Już 24 tys. dzieci ukraińskich uchodźców trafiło do polskich szkół – poinformował w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 11 tys. nauczycieli ze znajomością języków rosyjskiego albo ukraińskiego.

„Już 24 tys. spośród dzieci ukraińskich uchodźców trafiły do polskich szkół – to jest stan na dzisiejszy poranek. (…) To lawinowo rośnie, ale jak państwo policzycie, 24 tysiące na 650-700 tys. dzieci (ukraińskich w Polsce – PAP) to jest dopiero 1,5 proc.” – powiedział Czarnek w RMF FM.

Jak dodał, dzieci które już trafiły do szkół w Polsce, to „zazwyczaj te dzieci, które rozumieją język polski”.

„Apelujemy do samorządowców, aby tworzyć dla nich oddziały przygotowawcze w szkołach, bo to jest dla nich środowisko najmniej stresujące. To są klasy, które mogą być międzyrocznikowe” – zauważył szef MEiN.

Czarnek poinformował też, że w Polsce „mamy zarejestrowanych przez kuratorów 11 tys. nauczycieli polskich – również na emeryturach czy świadczeniach kompensacyjnych, których specustawa pozwoli na zatrudnienie – ze znajomością języków rosyjskiego albo ukraińskiego”.

„W specustawie mamy też możliwość zatrudniania elastycznego nauczycieli ukraińskich” – dodał. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

Komentarze
Ładowanie...