PGNiG Obrót Detaliczny zapewni dostawy gazu odbiorcom Novateku na terenie 10 gmin

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zapewni dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek na terenie 10 gmin m.in. Łeby, Żuromina, a PSG przywraca tam jego dystrybucję – przekazała w piątkowej informacji prasowej spółka PGNiG.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami; spółki Skarbu Państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji.

„Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji” – napisał Müller na Twitterze.

W odpowiedzi na decyzję premiera, PGNiG poinformowało w piątkowej informacji prasowej, że zapewni dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek.

„Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny, spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG, włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których błękitne paliwo przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy” – przekazało PGNiG. Dodano, że spółki są w stałym kontakcie i współpracują na bieżąco z administracją rządową. Dzięki temu – jak podkreślono – „udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu”.

„Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia Prezesa Rady Ministrów wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin” – podało PGNiG.

Spółka przekazała, że paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. „Spółki podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej” – zapewniło PGNiG.

Rzecznik rządu pytany w środę o kwestię przywrócenia dostaw gazu do niektórych gmin podkreślił, że brak dostaw wynika nie z faktu, że Rosja zakręciła kurek z gazem, ale z objęciem w ramach listy sankcyjnej firm, które są powiązane z Rosją lub podmiotami wspierającymi działalność wojenną Rosji.

Zapowiedział też, że po wydaniu decyzji przez premiera PSG oraz PGNiG zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie – spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Komentarze
Ładowanie...