Prezydent Duda rozmawiał z prezydentami USA i Ukrainy oraz szefem NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek późnym wieczorem z prezydentem USA Joe Bidenem. Polski prezydent konsultował się również z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

We wtorek po pilnej naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli. Rzecznik rządu poinformował, też, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego.

Jak natomiast podał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO i rozmowa z prezydentem Ukrainy.

Także Stoltenberg przekazał na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą. „NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone” – napisał sekretarz generalny NATO.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Komentarze
Ładowanie...