Liderzy Trzeciej Drogi podpisali 12 gwarancji programowych dot. m.in dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców

W piątek liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050) podpisali 12 gwarancji programowych dot. m.in dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, przeznaczenia 6 proc. PKB na edukację, wprowadzenia rodzinnego PIT-u, czy akademiku za złotówkę.

W piątek Kosiniak-Kamysz i Hołownia zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili i podpisali 12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi, czy koalicji która tworzą na wybory parlamentarne. „Dzisiaj przedstawiamy 12 bardzo konkretnych gwarancji, bardzo konkretnych prac do wykonania” – mówili Kosiniak-Kamysz i Hołownia.

Pierwszą gwarancją Trzeciej Drogi są proste i stabilne podatki. „Wprowadzimy jednolitą daninę, jeden przelew, którym będzie regulowało się wszystkie zobowiązania przedsiębiorcy czy podatnika wobec państwa. Jego wysokość będzie znana z dużym wyprzedzeniem tak, żeby można było spokojnie planować sobie życie i wydatki” – powiedział Hołownia.

Zaznaczył, że „zmiany podatkowe będą wprowadzane minimum z półrocznym wyprzedzeniem, a nie tak, jak teraz nawet w trakcie trwania roku podatkowego”. „Żeby uspokoić sytuację, żeby znowu przywrócić przedsiębiorcom, ale też i polskim rodzinom możliwość planowania swoich budżetów, możliwość zastanawiania się w dłuższej perspektywie państwo wyjdzie im naprzeciw i nie podwyższy podstawowych podatków PIT-u, CIT-u, VAT-u przez okres kadencji, na którą mamy nadzieję, z Polakami i Polkami się na rządy umówić” – podkreślił lider Polski 2050.

Kolejną gwarancją jest dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością. „Jeżeli firma wpada w tarapaty to rolą państwa jest ochronić tę firmę, utrzymać ją, a nie dokładać i dokręcać kolejne podatki. Dajemy gwarancje dobrowolnego ZUS-u, pomocy dla mikrofirm, stawiamy na przedsiębiorców” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL omówił też gwarancję dotyczącą edukacji. „6 proc PKB na edukację. To jest to działanie, które przyświeca nam jako pokoleniu ojców, pokoleniu matek myślenie o kolejnych pokoleniach, o przyszłości” – podkreślił lider PSL.

Kolejny punkt programowy Trzeciej Drogi dotyczył służby zdrowia. „Koniec kolejek do lekarzy specjalistów. Jeżeli po 60 dniach nie dostaniesz się do specjalisty, to idziesz prywatnie, a NFZ pokrywa koszty twojej wizyty” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Lider Polski 2050 mówił o propozycji dotyczącej wprowadzenia rodzinnego PIT-u. „Wprowadzimy rodzinny PIT, w którym wysokość podatku, próg podatkowy, kwota wolna zależeć będzie od liczebności rodziny. Jeżeli masz jedno dziecko już będzie wyraźna ulga w podatku dochodowym, od trzeciego dziecka tak naprawdę ten podatek będzie symboliczny” – zaznaczył Hołownia.

Następna gwarancja dotyczy kobiet. „Bezpieczeństwo kobiet jest rzeczą fundamentalną. Odwrócimy ten haniebny wyrok TK ws. aborcji, a głos w tej sprawie powinien być oddany Polkom i Polakom w referendum” – podkreślił lider Polski 2050.

Jak mówił „chcemy – jako Trzecia Droga zobowiązać się też, że zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej zlikwidować tę dziurę płacową, lukę płacową pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn”. „Musimy też dzisiaj przywrócić pełne finansowanie in vitro z budżetu państwa” – zaznaczył Hołownia.

Lider PSL opowiedział o kolejnej gwarancji dotyczącej bezpieczeństwa żywnościowego. „Koniec niekontrolowanego napływu żywności, produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Od ponad roku postulujemy ustawę o systemie kaucyjnym, która rozwiązałaby wszystkie problemy. Za naszych rządów będzie uczciwość i promocja polskich produktów za granicą, a nie handel bezpieczeństwem Polski” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Kolejnym punktem programowy Trzeciej Drogi jest zielona energia. „Korzystając z KPO, ale też i z funduszy strukturalnych postaramy się doprowadzić do sytuacji, w której prąd będzie rzeczywiście tani, będzie produkowany z wiatru, słońca w polskich biogazowniach, ze źródeł odnawialnych” – powiedział lider Polski 2050.

Kosiniak-Kamysz przedstawił kolejną gwarancję dotyczącą zapewnienia asystenta dla osób z niepełnosprawnością. „Asystent, który służy pomocą, który daje szanse osobie z niepełnosprawnością na pójście do pracy, a często bez asystenta jest to po prostu niemożliwe. Uważamy, że danie szansy osobie z niepełnosprawnością na pracę jest wielkim zobowiązaniem państwa” – zaznaczył lider PSL.

Szef ludowców mówił też o propozycji związanej z mieszkalnictwem w dobrej cenie i akademikiem za złotówkę dla studentów spoza wielkich miast. „Akademiki muszą być za złotówkę, uczelnie muszą być dofinansowane tak, żeby dla każdego spoza wielkich miast ta możliwość studiowania była możliwa” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przedostatnią gwarancją Trzeciej Drogi jest „państwo jako uczciwy pracodawca”. „W pierwszym budżecie, który uchwali nowy demokratyczny rząd z naszym udziałem będziemy postulować wyrównanie pensji zjedzonych przez inflację przynajmniej do poziomu tej inflacji, która zabrała im realne dochody, a w kolejnych budżetach doprowadzać do realnego wzrostu wynagrodzeń pracowników państwowych” – oświadczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Ostatnią gwarancja dotyczy nowoczesnej armii. „Dobrze, że dokonujemy zakupów sprzętu w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej, ale chcielibyśmy, żeby w ramach tych kontraktów były inwestycje w polską gospodarkę, żeby 50 proc. sprzętu kupowanego przez polskie wojsko pochodziło z zakładów, które są w Polsce, zakładów polskich firm; 50 proc. sprzętu kupujemy za granicą, ale 50 proc. powinniśmy kupować w Polsce” – podkreślił szef PSL. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Komentarze
Ładowanie...