W Sejmie uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze

W czwartek po południu w Sejmie rozpoczęła się uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze; wśród nich jest ponad 100 sejmowych debiutantów, m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot. Po latach przerwy do Sejmu wraca lider PO Donald Tusk oraz mec. Roman Giertych.

W uroczystości w Sali Kolumnowej udział biorą nowo wybrani posłowie Sejmu X kadencji, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

W wyborach 15 października PiS zdobyło 194 mandaty, KO – 157; Trzecia Droga – 65; Nowa Lewica – 26; Konfederacja – 18. Ponad 100 osób w poselskich ławach zasiądzie po raz pierwszy.

Wśród sejmowych debiutantów wprowadzonych przez PiS jest grupa doświadczonych polityków, w tym prezydenccy ministrowie – Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej), Paweł Szrot (b. szef gabinetu prezydenta) i Piotr Sałek (doradca prezydenta). Po raz pierwszy w ławach sejmowych zasiądzie też dotychczasowy minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej są dotychczasowi senatorowie Marcin Bosacki i Robert Dowhan, wieloletni prezydent Sopotu Jacek Karnowski, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, były trener skoczków narciarskich Apoloniusz Tajner oraz historyk i dziennikarz Bogusław Wołoszański. Do Sejmu wróci lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który jako „jedynka” KO w Warszawie zdobył ponad 538 tys. głosów. Ponownie, po latach przerwy, posłem będzie też mec. Roman Giertych.

Z list Trzeciej Drogi mandat posła uzyskał lider Polski 2050 – Szymon Hołownia i wiceszef tej formacji Michał Kobosko. Najmłodszym posłem w Sejmie nowej kadencji będzie wybrany z listy Trzeciej Drogi 24-letni Adam Gomoła – ekonomista, rzecznik Polski 2050 w woj. opolskim.

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Nowej Lewicy, głośno jest o Łukaszu Litewce, który w okręgu sosnowieckim uzyskał najlepszy wynik i zdobył prawie dwa razy więcej, niż współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Także Konfederacja wprowadziła do Sejmu nowe twarze, wśród ich jest współprzewodniczący formacji Sławomir Mentzen, który startował w Warszawie oraz Karina Bosak. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Komentarze
Ładowanie...