Biuro rachunkowe dla małych firm – czy warto?

Biura rachunkowe to chyba jedna z najbardziej rozwijających się branż na rynku. Wystarczy przejść się ulicami większego miasta, by spotkać przynajmniej kilka lub nawet kilkanaście miejsc w których świadczone są usługi księgowe. Czy warto wynajmować zewnętrzne biuro rachunkowe? Czy małe, jednoosobowe firmy także potrzebują tego typu usług?

Mikro lub małe firmy borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest często niewielki dochód, szczególnie gdy jest to nowa firma i potrzebuje czasu na zdobycie klientów lub rynku zbytu. W takiej sytuacji każdy wydatek jest nie na rękę. Dlatego wynajęcie biura rachunkowego może nastręczać wątpliwości. Szczególnie kiedy dokumentów do rozliczeń jest niewiele. Co mówią doświadczeni właściciele firm?

Prowadzenie firmy bez biura rachunkowego

Niektórzy chcą zaoszczędzić wydatki, dlatego szukają rozwiązań na skróty. Prowadzenie księgowości powierzają komuś z rodziny lub zajmują się tym osobiście. Wydaje się to prostym rozwiązaniem, jednak ci którzy tego doświadczyli wiedzą, że księgowość to nie bułka z masłem. W grę wchodzą przepisy podatkowe, które często się zmieniają. Wchodzą w życie nowe rozporządzenia, z którymi nie łatwo być na bieżąco. Przykładem niech będą ustawy o zatrudnieniu członka rodziny – wysokość składek ZUS i kwestia odliczania kosztów zatrudnienia zmieniały się w poprzednim roku kilkakrotnie.

Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli wydaje się, że już ogarnęliśmy księgowość i mamy wszystko pod kontrolą, to zawsze pojawiają się w firmie nowe wyzwania i okoliczności, które na nowo weryfikują naszą wiedzę z zakresu rozliczeń. Okazuje się, że musimy zdobyć kolejne informacje i przebrnąć przez kolejne dokumenty i przepisy. Jeśli jednocześnie jesteśmy właścicielem firmy, to wiemy ile czasu wymaga rozwijanie własnego biznesu i niestety na kwestie księgowe często nie ma ani sił, ani czasu.

Zalety wynajęcia zewnętrznego biura rachunkowego

Pierwszym dużym wyzwaniem dla osoby, która chce prowadzić własną działalność jest przebrnięcie przez proces rejestracji i założenia firmy. Jeśli ktoś robi to po raz pierwszy może czuć się przytłoczony i nie przygotowany do tego zadania. Biuro rachunkowe może nam pomóc przejść przez cały ten proces, co znacząco zmniejsza stres i przyśpiesza działania.

Biuro rachunkowe jest więc bardzo pomocne zanim jeszcze zaczniemy prowadzić działalność. W kolejnych latach księgowość firmy będzie się coraz bardziej rozbudowywać. Może zechcemy zatrudnić pracownika, wziąć jakąś dotację, a w przypadku obecnej epidemii skorzystać z możliwości jakie daje opracowana przez rząd tarcza antykryzysowa. Chociaż zewnętrze biuro rachunkowe nie działa jak księgowa zatrudniona na etat w firmie, to jednak zawsze udzieli informacji, na bieżąco będzie informować o zmianach w przepisach i pomoże w podejmowaniu nowych inicjatyw.

Związanie się umową z biurem rachunkowym wiąże się z comiesięcznym kosztem, jednak warto pamiętać, że korzyści znacząco przewyższają koszty. Jako właściciel firmy możesz zająć się prowadzeniem działalności i rozwijaniem interesu, natomiast księgowość pozostawiasz w rękach specjalistów.

Artykuł powstał przy współpracy: Biuro rachunkowe Everte.

Komentarze
Ładowanie...