Warmińsko-Mazurskie: nowe trasy turystyczne w Puszczy Rominckiej

Latem tego roku turyści będą mogli skorzystać z sieci nowych ścieżek edukacyjnych w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Jedną z atrakcji będzie możliwość obejrzenia głazów upamiętniających polowania cesarza Wilhelma II.

W sezonie będą dostępne cztery nowe i jedna zmodernizowana ścieżka edukacyjna i nowy pieszy szlak turystyczny. Zwiedzający będą mogli skorzystać też z nowego przewodnika i folderu turystycznego i z aplikacji mobilnej – poinformowała PAP Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Ma to ułatwić poznanie Puszczy Rominckiej, która nie była dotychczas tak popularna jak inne części Mazur. W tej okolicy turyści odwiedzali głównie zabytkowe mosty w Stańczykach.

„Liczymy, że turyści chętnie skorzystają z nowych ścieżek, które staraliśmy się poprowadzić przez tereny bardzo ciekawe krajobrazowo. Pozwalają one dotrzeć do wielu miejsc do tej pory mało dostępnych” – powiedziała Naruszewicz.

W okolicach Jurkiszek powstaje ścieżka „Nietoperze”. Umożliwia ona zapoznanie się z żyjącymi w puszczy gatunkami tych ssaków. W Stańczykach oznakowana zostanie ścieżka „Do cesarskiego głazu”, a niedaleko Błąkał – ścieżka „Na tropie”, pokazująca, jak rozpoznawać tropy dzikich zwierząt. Z kolei w pobliżu Drogi Rominckiej – prowadzącej przez lasy z Żytkiejm do Bludzi – powstaje ścieżka „Włóczykij”. Nowe oznakowanie i tablice zyska dotychczasowa ścieżka „Golubie – wieś, której nie ma”.

Jedną z ciekawszych atrakcji ma być pieszy Szlak Wilhelma prowadzący do trzech głazów związanych z ostatnim niemieckim cesarzem i królem Prus Wilhelmem II Hohenzollernem. Są to pamiątki z przełomu XIX i XX w., gdy Puszcza Romincka była zamkniętym cesarskim rewirem łowieckim. Inskrypcje wyryte na głazach upamiętniają jego sukcesy myśliwskie, tj. najbardziej okazałe ustrzelone jelenie.

W ostatnich latach w tym parku krajobrazowym powstało wiele nowych obiektów turystycznych, m.in. wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu, miejsca wypoczynkowo-rekreacyjne nad jeziorami Czarnym, Pobłędzie i Tobellus oraz ogród dydaktyczny „Romintarium” przy siedzibie parku w Żytkiejmach.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje ponad 14,5 tys. ha.(PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ joz/

Komentarze
Ładowanie...