Lubelskie: pięć razy więcej zakażeń koronawirusem i ponad dwa razy mniej zgonów niż rok temu

W piątek w woj. lubelskim stwierdzono około pięć razy więcej zakażeń i ponad dwa razy mniej zgonów z powodu koronawirusa niż rok temu. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wstrzymał proces zwalniania łóżek covidowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1697 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim i o dziesięciu zgonach, w tym ośmiu z powodu chorób współistniejących wraz z COVID-19.

Rok temu MZ informowało o 323 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 24 osób, z których 20 zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

Przed rokiem placówki miały 2150 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego zajętych było 1020. Respiratorów było 221, z czego 105 zajętych.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w szpitalach w regionie zajęte są 704 z 1643 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Wolnych pozostaje 114 z 170 respiratorów.

W czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że w związku ze spodziewanym wzrostem liczby hospitalizacji wstrzymano zwalnianie łóżek covidowych, tzn. przywracanie miejsc dla niezakażonych pacjentów. Zapowiedział jednocześnie, że w razie zwiększonej dynamiki hospitalizacji rozpocznie się uruchamianie dodatkowych łóżek covidowych.

„W wariancie 40 tys. łóżek dla całego kraju w naszym przypadku planujemy rozwinąć 2283 łóżka, w tym 198 respiratorowych. Z kolei w przypadku 60 tys. łóżek w Polsce, będziemy rozwijali u nas ponad 3329 miejsc, w tym 373 respiratorowe. To jest plan na najczarniejszy scenariusz” – zaznaczył wojewoda.

Powiedział, że w czwartek zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli m.in. dyrektorzy szpitali, przedstawiciele systemu ratownictwa medycznego i samorządów terytorialnych. Główną kwestią omawianą podczas spotkania było egzekwowanie obowiązku zasłania ust i nosa przez mieszkańców regionu.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu 36 665 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce, o śmierci 248 osób i o 1390 przypadkach omikronu. (PAP)

autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

Komentarze
Ładowanie...