W Jeleniej Górze radni chcą zmiany nazw ulic sowieckich kosmonautów

Pięć ulic w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku wciąż ma za patronów kosmonautów z czasów Związku Sowieckiego. Radni złożyli wniosek zmiany nazw tych ulic i za patronów przyjęcie m.in. Stanisława Lema czy Ryszarda Szurkowskiego.

Z inicjatywy Klubu Radnych Bezpartyjnych do Rady Miejskiej Jeleniej Góry wpłynął projekt uchwały o zmianie nazw ulic w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku. Sowieckich kosmonautów Wiktora Pacajewa, Władislawa Wołkowa, Jurija Gagarina, Władymira Komarowa, Gieorgija Dobrowolskiego radni proponują zastąpić Stanisławem Lemem oraz Januszem Zajdlem, hetmanem Żółkiewskim, kolarzem Ryszardem Szurkowskim. Chcą też uczcić pamięć ofiar tragedii smoleńskiej, nadając taką nazwę jednej z ulic.

„Uważamy, iż w czasie agresji Rosji na Ukrainie i trwającej tam wojny, dalsze promowanie bohaterów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w naszym mieście nie jest na miejscu” – napisali w uzasadnieniu do wniosku radni Klubu Radnych Bezpartyjnych.

Radny Rady Miejskiej Jeleniej Góry Hubert Papaj powiedział PAP, że już w przyszłym tygodniu komisja powinna rozpatrzyć wniosek i liczy, iż zaopiniuje go pozytywnie. Jeszcze w marcu mogłoby dojść do głosowania w radzie, w której większość ma Koalicja Obywatelska.

„Jak śpiewał Czesław Niemien liczymy, że ludzi dobrej woli jest więcej i te zmiany zostaną przegłosowane. Zresztą zaskakujące jest to, że do zmian nie doszło wcześniej. To zresztą nie są duże ulice, tam są domy jednorodzinne. A obecnie nie ma już adresów w dowodach osobistych i w prawie jazdy, więc nie trzeba ich zmieniać” – powiedział radny.

Dodał, że we wniosku napisano, by wszelkie koszty zmiany poniósł samorząd.(PAP)

autor: Roman Skiba

Komentarze
Ładowanie...