Budowa domu – jakie schody do wewnątrz?

Budowa nowego domu wiąże się z podejmowanie setek, a może nawet tysięcy decyzji. Począwszy od wyboru projektu, przez zabudowę kuchni i pokrycie podłóg i ścian, po wybór włączników do światła. Wśród tych decyzji znajduje się także ta dotycząca schodów wewnętrznych. Jakie schody wybrać? Czy drewno będzie odpowiednim materiałem?

Schody żelbetonowe vs drewniane

Wiele rodzin decyduje się na budowę domu piętrowego lub parterowego z mieszkalnym poddaszem. W każdej z opcji potrzebne będą schody, które będą łączyły parter z kolejną kondygnacją. W gotowych projektach domów mamy już z góry narzucony rodzaj schodów. Często są to schody żelbetonowe. Takie schody są z pewnością trwałe i solidne – przetrwają kilka pokoleń lokatorów. Ale mają swoje minusy. Są masywne i ciężkie, a poza tym zajmują dużo miejsca. Potrzebna jest do nich klasyczna klatka schodowa lub hol. Oczywiście można je pokryć drewnem, co ociepli ich wygląd, ale nie wyeliminuje wcześniej wspomnianych minusów.

Decyzje co do materiału na schody należy podjąć dość szybko ponieważ schody żelbetonowe wylewa się lub montuje na etapie budowy, najczęściej wylewania posadzek. Natomiast schody drewniane montuje się już po wykończeniu mieszkania, najczęściej po położeniu podłogi.

Nawet jeżeli schody żelbetonowe są już zaplanowane w gotowym projekcie domu można je zmienić. Wymaga to oczywiście zgody autora projektu i naniesienia poprawek w projekcie głównym. Możemy zastąpić schody żelbetonowe drewnianymi. Konstrukcja takich schodów jest lekka i nie zajmuje miejsca. Montaż schodów z drewna trwa najdłużej do kilku dni. Możemy wybierać spośród różnych form schodów i gatunków drewna. Modne ostatnio są schody bolcowe lub modułowe, a także ażurowe. Dlaczego są tak popularne? Minimum zabudowy, a efekt designerski, co widać na zdjęciach poniżej.

Źródło zdjęć: strona Drewdom – schody drewniane

Schody jednobiegowe vs dwubiegowe

Podejmowanie decyzji dotyczących schodów nie kończy się na materiale. Należy też zastanowić się nad konstrukcją schodów. Czy będą to schody jedno czy dwubiegowe? Oczywiście zarówno schody jednobiegowe jak i dwubiegowe mogą być wykonane z żelbetonu lub drewna. Częściej spotyka się jednak żelbetonowe – dwubiegowe, a drewniane – jednobiegowe, choć absolutnie nie ma reguły. Schody jednobiegowe to schody proste, prowadzą w jednym kierunku. Uważa się, że są mniej bezpieczne niż schody dwubiegowe ponieważ upadek z takich schodów może być dość długi i bolesny. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, szczególnie jeśli wchodzi się na nie bezpośrednio z poziomu, czyli przylegają do stropu i podłogi prostopadle. Nie są chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi lub osobami mającymi ograniczenia w poruszaniu się z uwagi na bezpieczeństwo.

Schody dwubiegowe, jak sama nazwa wskazuje, zmieniają swój kierunek najczęściej w połowie wysokości, i najczęściej pod kątem 180º. Schody te, jak można sobie wyobrazić, zajmują zdecydowanie więcej miejsca. Nierzadko stosowane są na klatce schodowej. Są to schody bezpieczne. Rozdziela lub łączy je podest, na którym można chwilę przystanąć i odpocząć. Potknięcie się na takich schodach skutkuje upadkiem, co najwyżej, z połowy ich ilości, co jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Czasem można zamontować stopnie w kształcie trapezu w miejsce spocznika, jednak takie rozwiązanie nie jest już tak bezpieczne.

Schody drewniane – jaki rodzaj drewna?

Jeśli już ustaliliśmy czy chcemy schody betonowe czy drewniane, jedno czy dwubiegowe to lwia część decyzji za nami. Jeśli wybierzemy drewniane to pozostanie jeszcze kilka dylematów do rozwikłania: bolcowe, czy dywanowe, i z jakiego drewna? Wbrew pozorom nie są to łatwe decyzje. Szczególnie wybór gatunku drewna nie jest taki oczywisty. Obecnie bardzo modne są schdoy z drewna egzotycznych drzew, takich jak jatoba, wenge, merbau, mahoń, iroko, cumaru, massaranduba, teak, wenge, bangkirai i denya oraz inne. Takie drewno jest twarde, odporne na ścieranie i zarysowani i ma orientalną strukturę. Ma jednak wadę, jest nią cena. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na dobrze znane, rodzime gatunki drzew, czyli: buk, dąb czy jesion.

Schody to ważny łącznik komunikacyjny. Zanim zdecydujemy jak będą ostatecznie wyglądać i z czego będą wykonane, warto zastanowić się nad wielkością domu oraz zwyczajami domowników oraz ich możliwościami.

(Materiały partnera)

Komentarze
Ładowanie...